Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Míľnik pre MeToo. Weinsteinovi hrozí 25 rokov väzenia

24.02.2020, 19:17 | TASR

Súdna porota v New Yorku uznala v pondelok bývalého amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina za vinného zo sexuálneho útoku a znásilnenia, za čo mu hrozí 25 rokov väzenia.

  • Tlačiť
  • 0

Ide o míľnik pre hnutie MeToo, ktoré inšpirovalo zneužívané ženy k tomu, aby sa postavili silným mužom, píše agentúra Reuters. Podľa agentúry AP porota zložená zo siedmich mužov a piatich žien rozhodovala o H. Weinsteinovi päť dní. Výšku trestu oznámi súd 11. marca.

Reuters píše, že porota uznala H. Weinsteina (67) za vinného zo sexuálneho útoku voči bývalej asistentke produkcie Mimi Haleyiovej v roku 2006 a zo znásilnenia herečky Jessicy Mannovej v roku 2013.

Porota zároveň oslobodila H. Weinsteina spod najvážnejších obvinení, v dvoch bodoch z predátorských sexuálnych útokov, za ktoré mu hrozilo doživotie, a zo znásilnenia prvého stupňa J. Mannovej.

Neprehliadnite

Proces s H. Weinsteinom sa začal začiatkom januára. Zo sexuálnych útokov obvinilo H. Weinsteina v posledných rokoch viac ako 80 žien, medzi nimi hviezdy ako Angelina Jolieová, Ashley Juddová, Uma Thurmanová a Salma Hayeková.

Obvinenia proti H. Weinsteinovi, uverejnené na jeseň 2017 v denníku New York Times a magazíne New Yorker, spustili globálne hnutie MeToo (Ja tiež), v rámci ktorého mnohé ženy, ale aj muži začali zverejňovať svoje skúsenosti so sexuálnym obťažovaním alebo násilím.

Spolu s kampaňou TimesUp (Čas vypršal) sa zrodilo hnutie proti zneužívaniu moci, násiliu páchanému na ženách a za rovnosť. Mnoho prominentov prišlo o prácu, v USA napríklad komik Louis C. K. alebo herec Kevin Spacey, ktorý musel opustiť seriál The House of Cards.

Zatiaľ jediným odsúdeným bol v roku 2018 komik Bill Cosby, obvinenia voči nemu však boli vznesené dávno pred prepuknutím škandálu s H. Weinsteinom.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Harvey Weinstein, metoo

Diskusia (0 reakcií)