Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Minister Čaplovič opäť čudne nakupuje

15.08.2013, 20:55 | Zuzana Petková | © 2013 News and Media Holding

Za milióny eur chce štát objednať digitálne učivo na predmety, na ktoré ho len nedávno zakúpil

  • Tlačiť
  • 1

Ústav informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) uzatvára tender za 5,5 milióna eur na digitálny vzdelávací obsah.

Podľa súťažných podkladov, ktoré má eTREND.sk k dispozícii, pôjde o pomôcku na jedenásť predmetov. Na päť z nich už školy digitálne učivo majú - pod názvom Planéta vedomostí.

Najmä prírodovedné

Planétu vedomostí kúpil minister Dušan Čaplovič (Smer-SD) vlani v decembri za vyše šesť miliónov eur bez DPH. Pokrýva primárne prírodné vedy, dodalo ho konzorcium na čele s firmou Atos (bývalá súčasť Siemensu) a peniaze išli zo štátneho rozpočtu.

D. Čaplovič vtedy uviedol, že chce ešte "využiť eurofondy, aby boli digitalizované aj spoločenskovedné predmety." 

Avšak ÚIPŠ, ktorý patrí pod D. Čaploviča, znovu nakupuje digitalizáciu matematiky a fyziky, nie vlastivedu či etiku.

„V žiadnom prípade nepôjde o duplicitu,“ tvrdí Hedviga Horváthová z ÚIPŠ. Digitálny obsah v rámci Planéty vedomostí podľa nej nepokrýva všetky témy. Dodala, že nákup je v súlade „so snahou podporiť pozitívny vzťah žiakov k výberu technických, matematických a prírodovedných odborov.“

Súťaž sa nepozdáva poslancovi SDKÚ Miroslavovi Beblavému. Podľa neho má "vážne chyby, ktoré ohrozujú preplatenie nákupu z eurofondov, čo by znamenalo, že zaplatíme dvakrát – raz dodávateľovi a druhýkrát Bruselu."

Zo súťažných podkladov napríklad podľa M. Beblavého vyplýva, že dodávateľ má dodať pracovné zošity pre piaty až deviaty ročník na matematiku, chémiu a biológiu. Niektoré predmety sa pritom nevyučujú v piatom (fyzika, chémia) ani šiestom (chémia) ročníku.

Kto sa do súťaže prihlásil, zatiaľ známe nie je. Záujem prejavil podľa informácií eTREND.sk dodávateľ Planéty vedomostí spoločnosť Atos.

Na stredných školách draho

M. Beblavý upozorňuje na ďalší sporný tender. Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) ide kúpiť digitálne pomôcky za 18,7 milióna eur. "Najvýraznejším problémom je predraženosť," tvrdí M. Beblavý.

ŠIOV chce 35–tisíc licencií, jedna vyjde na 534 eur. V porovnaní s ÚIPŠ, ktoré za 5,5 milióna eur kupuje dodávky licencií pre 580-tisíc žiakov a učiteľov, je to niekoľkonásobne viac.

"Porovnávanie licencií je zavádzajúce. Ide o dva celkom odlišné obsahy," oponuje Slavomíra Kiššová za ŠIOV.

Ministerstvo D. Čaploviča nákupy v rezorte nekomentovalo. V poslednom čase čelil minister kritike za nehospodárne nakladanie s financiami. Vládny audit zistil pochybenia pri nákupe kvetov za tritisíc eur či prenájme Audi, na ktoré upozornil denník Sme.

Sporné bolo aj obstarávanie Planéty vedomostí. Exminister Eugen Jurzycza (SDKÚ) ju totiž stopol kvôli chybám v obsahu, na ktoré poukázal týždenník .týždeň.

Na digitálne učivo minie štát počas pôsobenia D. Čaploviča vyše 40 miliónov eur. Okrem Planéty vedomostí a projektov na ÚIPŠ a ŠIOV rozdelí 8,6 milióna eur na digitálne pomôcky, ktoré pripravia učitelia.

Dušan ČaplovičZdroj: SITA / Gabriel Kuchta

  • Tlačiť
  • 1