Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Minister peniaze od firiem Bašternáka popiera, posledné mal dostať pred mesiacom

12.06.2016, 05:00 | Xénia Makarová | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

„Od žiadnych firiem pána Bašternáka som žiadne príjmy nikdy nedostal,“ vyhlásil minister vnútra Robert Kaliňák minulý týždeň počas parlamentnej schôdze. Opozícia ho na nej neúspešne odvolávala za to, že polícia počas jeho ministrovania riadne nevyšetrila takmer dvojmiliónovú podozrivú vratku DPH, ktorú si uplatnil podnikateľ blízky Smeru-SD Ladislav Bašternák.

  • Tlačiť
  • 9

Deň pred Štedrým dňom v roku 2014 prišlo podľa dokumentov, ktoré má TREND k dispozícii, na účet R. Kaliňáka 70-tisíc eur od spoločnosti B. A. Haus. V rovnakom čase, ale v inej banke mu od B. A. Hausu pripísali ďalších 50-tisíc eur. Platby boli vedené ako splátka, respektíve vrátenie pôžičky. 

Akciovú spoločnosť B. A. Haus založil v roku 2008 L. Bašternák spolu s Marekom Turčanom, právnikom, ktorý bol blízkym spolupracovníkom ministra a aj jeho susedom.

Minister vnútra TRENDu opakovane neodpovedal, aký bol jeho vzťah s L. Bašternákom a jeho firmami. Neuviedol ani, kedy a v akej výške poskytol údajnú pôžičku a za čo dostal platby označené ako splátka, respektíve vrátenie pôžičky. Že by na platby od B. A. Haus zabudol, ťažko uveriť, keďže len pred mesiacom, v máji tohto roku, dostal od rovnakej spoločnosti ďalších 140-tisíc eur, opäť s podobným popisom účelu.

Nemá správne informácie

Keď TREND poslal v piatok 10. júna otázky ohľadom platieb od Bašternákovej spriaznenej firmy, tlačové oddelenie odpísalo, že týždenník „nemá správne informácie“. V sobotu už poslalo stanovisko, kde ich nepopiera. Tvrdí však, že od L. Bašternáka minister neprijal žiadne prostriedky, ani od jeho firiem.

„Minister vnútra SR Robert Kaliňák bol informovaný, že asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára sa z pozície zamestnanca komerčnej banky vlúpal a manipuloval s jeho bankovým účtom za účelom posunutia informácií poslancovi Rajtárovi a novinárom týždenníka TREND a Denníka N. Asistent poslanca je obvinený z trestného činu ohrozenia bankového tajomstva. Minister vnútra takéto konanie, ktoré je veľmi nebezpečné a je evidentným trestným činom, odmieta. Je za hranicou akceptovateľnosti, že sa politická strana v spolupráci s niektorými novinármi neštíti v rámci politického súboja spáchať trestný čin,“ stojí v stanovisku, ktoré pokračuje, že „konštrukcie, s ktorými vo svojich otázkach Denník N a týždenník TREND pracujú, sú nepravdivé. Minister vnútra Robert Kaliňák nikdy neprijal žiadne peniaze od osoby pána Bašternáka ani od firiem pána Bašternáka či už priamo, alebo sprostredkovane.“

Minister vnútra R. Kaliňák o tomto prípade mal informovať aj koaličných partnerov, a aby vyvrátil akékoľvek podozrenia, ukázal im aj všetky potrebné dokumenty.

Aj Počiatkovi

Je pravda, že v čase, keď B. A. Haus posielal ministrovi desaťtisíce eur, už L. Bašternák v orgánoch akciovky podľa výpisu z obchodného registra nefiguroval (spresnené 12.6. o 10:20). Z B. A. Haus vycúval v októbri 2013. Avšak napríklad priamo L. Bašternák mal poslať v roku 2008 sumu 9,5 milióna vtedy ešte slovenských korún na účet vtedajšieho ministra financií vlády Roberta Fica Jána Počiatka.

Od firmy B. A. Haus J. Počiatek, ktorý už v parlamente momentálne nesedí, dostal rovnakú sumu ako R. Kaliňák, 140-tisíc eur, v apríli tohto roka. Exminister mal tiež od akciovky BG Invest, v ktorej figuruje brat L. Bašternáka Peter, dostať v decembri 2011 výplatu dividend za roky 2008 až 2010. Dividendy poberajú akcionári spoločnosti. J. Počiatek v obchodnom registri nikdy nefiguroval v orgánoch tejto akciovej spoločnosti. Spoločníkmi vo firme sú Peter Bašternák a Jozef Gál. V dozornej rade sedí Jozef Jurička, ktorý pôsobil aj v spoločnosti LM development. Tú založil J. Počiatek.

BG Invest sa zaoberá nehnuteľnosťami, podľa údajov z portálu Finstat.sk ide o pomerne zadlženú firmu, jej záväzky predstavujú 2 milióny eur, z toho 1,6 milióna eur sú záväzky voči spoločníkom.

J. Počiatek na otázky TRENDu k platbám ako aj ku vzťahu s L. Bašternákom napriek opakovanej výzve nereagoval. V piatok mobil nedvíhal, TREND mu zaslal otázky mailom.

Bývalý minister financií a dopravy J. Počiatek zvykol hovoriť, že ho do politiky dostal jeho kamarát R. Kaliňák. Po posledných voľbách sa J. Počiatek rozhodol z politického života náhle odísť. O dôvodoch jeho odchodu sa v kuloároch veľa špekulovalo. Pre Plus 7 dní poskytol rozhovor z Ameriky, kam si išiel podľa svojich slov oddýchnuť. „Na sedenie v parlamente už nemám energiu,“ povedal.

Byt v Bonaparte za 175-tisíc?

Finančný vzťah mal J. Počiatek pravdepodobne aj s ďalšou Bašternákovou firmou. Spoločnosti Real Forum Invest zaplatil 175-tisís eur. Táto Bašternákova firma stavala v Bratislave luxusný obytný komplex Bonaparte, kde má J. Počiatek byt. V Bonaparte sú byty neporovnateľne drahšie, keď sa spustil ich predaj, cena sa hýbala od pol milióna eur vrátane DPH.

J. Počiatek TRENDu neodpovedal, či za 175-tisíc eur kupoval byt, alebo išlo o jednu splátku, či o iné finančné plnenia. V Bonaparte býva tiež premiér Robert Fico, ktorý si tam prenajíma apartmán.

S priateľom R. Kaliňákom, ktorý jeho politickú kariéru vraj odštartoval, mal J. Počiatek spoločného viac než len známu vášeň pre motorky. Po vstupe do politiky sa z mnohých spoločných firiem oficiálne stiahli, momentálne sú spoločníkmi v spoločnosti FoRest, ktorá prevádzkuje sieť reštaurácií Steam & Coffee.

R. Kaliňák v majetkovom priznaní za rok 2014 mal ako iné príjmy uvedenú sumu cez 340-tisíc eur. J. Počiatek svoje iné príjmy za daný rok nevyčíslil a keď sa ho TREND na to dávnejšie spýtal, dostal odpoveď od jeho vtedajšieho tlačového oddelenia, že minister zverejňuje údaje v zmysle platnej legislatívy. Za rok 2013, kedy sa z firmy B. A. Haus stiahol L. Bašternák, obaja ministri ako iné príjmy uvádzajú veľmi podobné sumy, okolo 270-tisíc eur. Najvyššie príjmy popri plate a odmenách politikov však dosiahli v roku 2010, kedy sa menila vláda a do Národnej rady ako premiérka nastúpila Iveta Radičová.

Neprehliadnite

Ako sa darí B. A. Haus

Firma vznikla v roku 2007 spoločenskou zmluvou najskôr ako eseročka, kde dvomi spoločníkmi s vkladmi po 100-tisíc eur boli Marek Turčan a L. Bašternák. Podľa Notárskej zápisnice z mája 2008 sa firma zmenila na akciovú spoločnosť, kde rovnaký počet akcií – po 51 kusov – mali opäť predošlí dvaja spoločníci.

Podľa znaleckého posudku z apríla 2008, teda zhruba pol roka po vzniku firmy, bola hodnota majetku znalcom vyčíslená na takmer 248 miliónov korún (približne 8,2 milióna eur). Firma mala od začiatku vysoké záväzky (nie bankové pôžičky), ktoré podľa posledných zverejnených účtovných závierok neklesli pod dva milióny eur. Jej vlastné imanie je minimálne posledné štyri roky záporné, vyjadruje rozdiel medzi hodnotou majetku a záväzkami a rozdiel zakaždým presahoval aspoň 120-tisíc 

Celková zadlženosť B. A. Haus presahovala ku koncu vlaňajška podľa dát portálu Finstat.sk 106 percent, to znamená, že jej záväzky hodnotou prevyšujú jej majetok. L. Bašternák z predstavenstva firmy odišiel v októbri 2013.

Prepojenie L. Bašternáka, M. Turčana s R. Kaliňákom a J. Počiatkom

M. Turčan je susedom R. Kaliňáka a začínali spolu dávnejšie v rovnakej advokátskej kancelárii MKKT. M. Turčan zároveň po R. Kaliňákovi prevzal funkciu vo viacerých firmách, keď sa z nich minister stiahol kvôli nástupu do vysokej politiky. Spolu s L. Bašternákom pôsobili v predstavenstve akciovky B. A. Haus, keď firma aj s rozdielom jedného dňa nakupovala nehnuteľnosti a pozemky na rovnakých adresách v Bratislave ako minister Kaliňák.

M. Turčan má biznis s L. Bašternákom doteraz. Napríklad sú spolu spoločníkmi v eseročke Vega či KLM Group. Firma sídlila donedávna na Miletičovej 23, adrese, na ktorej začínala aj firma B. A. Haus a kde sídlili aj Kaliňáková a Počiatková eseročka FoRest, prevádzkujúca reštaurácie Steam & Coffee. Jedna z týchto reštaurácií stále sídli na rovnakej adrese.

L. Bašternák je susedom J. Počiatka. Bývajú vedľa seba v dvoch rovnakých chatách na Donovaloch, ktoré postavil L. Bašternák.

Vyjadrenia ministra vnútra R. Kaliňáka ku kauze Bašternák

  • Marec 2016

V polovici marca sa TREND spýtal ministra vnútra na to, či nevidel v postupe vyšetrovateľa, ktorý odmietol začať preverovať vratku DPH pre firmu BL-202 nedostatky alebo chyby a či nevidí problém v tom, že je prepojený na L. Bašternáka cez osobu M. Turčana, ktorý je jeho susedom a majú spoločné aj obchodné aktivity.

Odpoveď ministerstva:

Tak ako pred voľbami, keď TREND zverejnil absolútne klamstvá bez reálneho základu vo vymyslenej kauze vratiek DPH, ktorých jediným cieľom bolo poškodiť ministrovi vnútra, aj teraz nejde o nič iné ale len o pokračovanie snáh o podlé zdiskreditovanie vedenia tohto rezortu. Minister vnútra SR R. Kaliňák nemá vedomosť o takomto prípade a ani nie je dôvod, pre ktorý by mal takéto informácie mať. Pánom trestného konania je na Slovensku nezávislá prokuratúra, s ktorou vyšetrovateľ konzultuje všetky svoje postupy. Vaše informácie sme posunuli Prezídiu PZ.

  • Apríl 2016

Polícia začala dňa 13. 4. 2016 trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu neodvedenia dane a poistného. Doteraz bolo vypočutých 7 osôb a vyžiadané od relevantných štátnych orgánov správy, respektíve listinné doklady. Okrem toho vyšetrovateľ PZ začal preverovať aj podozrenia o možnom korupčnom ovplyvňovaní daňovej kontroly v roku 2012 zatiaľ neznámym páchateľom.

  • Začiatok júna 2016

Začiatkom júna minister pred verejnosťou vyhlásil, že DPH prípady sa stali, ale ich prepojenia na špičky Smeru aj svoju osobu označil za „výmysly“ a nie sú pre ne „dôkazy a ani žiadne indície“. TREND sa ministra spýtal ešte pred jeho odvolávaním v Národnej rade 7. júna, či mal niekedy finančné plnenia alebo nejaké finančné kontrakty s firmami, v ktorých pôsobil na kľúčovom poste L. Bašternák. A aký je jeho vzťah s týmto developerom komplexu, kde si byt prenajíma aj premiér R. Fico. Minister na otázky neodpovedal.

  • 7. jún 2016

Počas mimoriadnej schôdze k odvolaniu 7. júna sa ministra na finančné plnenia spýtal poslanec SaS Jozerf Rajtár. „Od žiadnych firiem pána Bašternáka, žiadne príjmy som nikdy nedostal, ako sa tu pýta pán Rajtár,“ reagoval v parlamente minister. Dodal, že „je demokratické právo, aby voči vymysleným veciam som mal právo povedať, že sú vymyslené. Či mám byť ticho? Všetky kauzy DPH okolo mňa sú vymyslené... Budeme reagovať verejne.“

  • 10. jún 2016

TREND sa ministra v piatok 10. júna spýtal na splátky pôžičiek, ktoré mu mali smerovať z firmy B. A. Haus, za čo boli a kedy poskytol firme pôžičku. A aký je jeho skutočný vzťah s L. Bašternákom.

V rovnaký deň mu z tlačového oddelenia prišla odpoveď: „Nemáte správne informácie“ a že vzhľadom na to, že je rada ministrov v Luxemburgu, minister na otázky v daný deň poobede nevie odpovedať.

V rovnaký deň poobede Národná kriminálna agentúra zadržala asistenta poslanca SaS J. Rajtára Filipa Rybaniča pre podozrenie z ohrozenia bankového tajomstva a že si pozeral účty R. Kaliňáka a J. Počiatka.

  • 11. jún 2016

V sobotu 11. júna tlačové oddelenie ministerstva poslalo stanovisko:

Minister vnútra SR Robert Kaliňák bol informovaný, že asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára sa z pozície zamestnanca komerčnej banky vlúpal a manipuloval s jeho bankovým účtom za účelom posunutia informácií poslancovi Rajtárovi a novinárom týždenníka TREND a Denníka N. Asistent poslanca je obvinený z trestného činu ohrozenia bankového tajomstva. Minister vnútra takéto konanie, ktoré je veľmi nebezpečné a je evidentným trestným činom, odmieta. Je za hranicou akceptovateľnosti, že sa politická strana v spolupráci s niektorými novinármi neštíti v rámci politického súboja spáchať trestný čin.

Konštrukcie, s ktorými vo svojich otázkach Denník N a týždenník TREND pracujú, sú nepravdivé. Minister vnútra R. Kaliňák nikdy neprijal žiadne peniaze od osoby pána Bašternáka ani od firiem pána Bašternáka či už priamo, alebo sprostredkovane.

Minister vnútra R. Kaliňák o tomto prípade informoval aj svojich koaličných partnerov, a aby vyvrátil akékoľvek podozrenia, ukázal im aj všetky potrebné dokumenty.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Bašternák, Kaliňák, Počiatek