Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sólymos podal po vyčíňaní v reštaurácii demisiu. Bugár ho chce na kandidátke

23.01.2020, 16:11 | TASR

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) podal demisiu. Odchod z funkcie oznámil na štvrtkovom brífingu. Reagoval na incident zo stredy, keď sa v centre Bratislave dostal do konfliktu s personálom reštaurácie.

  • Tlačiť
  • 10

Aktualizované o 13:48

„Zažívam v rodine veľmi náročné obdobie. Chcem sa ospravedlniť všetkým, ktorých sa moje správanie dotklo. Všetky spôsobené škody uhradím. Odstupujem z funkcie ministra a viac sa k tomu nebudem vyjadrovať,“ povedal L. Sólymos vo štvrtok na krátkom brífingu novinárom.

„Som pripravený niesť za svoje včerajšie ľudské zlyhanie zodpovednosť. Je mi ľúto, že moja štvorročná tvrdá práca je ukončená jedným chybným krokom. Dnes podávam demisiu,“ povedal Sólymos s tým, že sa ospravedlnil každému, koho sa jeho správanie dotklo, vrátane majiteľov reštaurácie.

„Ospravedlňujem sa svojej rodine, kolegom na ministerstve, spolustraníkom aj verejnosti,“ doplnil.

„V tejto zložitej, emočnej vypätej situácii som sa zachoval zle a pre mňa osobne nezvyčajne. Som jednoducho človek a zlyhal som,“ priznal sa. Sólymos vo štvrtok tiež povedal, že všetky škody, ktoré spôsobil, uhradí.

Minister László Sólymos na svojej, zrejme poslednej tlačovej besede. Podal demisiu.Zdroj: TASR

Prípad majú v rukách policajti

Polícia už vo veci začala trestné stíhanie vo veci trestných činov výtržníctva a poškodzovania cudzej veci.

V ázijskej reštaurácii na Laurinskej ulici sa do roztržky zapojil minister životného prostredia László Sólymos a jeho brat.

Výtržnosti nahlásili polícii v stredu krátko po 17. hodine.

„Podľa doterajších informácií dvaja muži slovne aj fyzicky napadli personál reštaurácie, pričom po ich vykázaní jeden z mužov poškodil a rozbil sklenenú výplň vchodových dverí reštaurácie,“ uviedol bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

L. Sólymos mal vykrikovať, že je minister životného prostredia. Keď dvojicu vykázali z reštaurácie, Sólymosov brat mal kopnúť do sklenenej výplne dverí a rozbiť ju.

Na miesto okrem polície privolali aj sanitku, ktorá po chvíli odišla. Jedného zamestnanca reštaurácie previezla na ošetrenie do jednej z bratislavských nemocníc.

Neprehliadnite

„Trvalo to už dlho, možno aj od piatej hodiny. Počuli sme krik, tak sme šli von. Minister ešte s jedným mužom po sebe kričali, myslím, že aj niečo rozbili a nechceli zaplatiť. Po Číňanoch (v reštaurácii, pozn.) hádzali peniaze. Minister chcel aj ujsť, tackal sa,“ popisovala pre Plusku svedkyňa z neďalekého obchodu.

Polícia dvojicu zadržala, po vykonaní potrebných úkonov oboch mužov prepustili. Pri incidente vznikla škoda tisíc eur, súvisiaca s poškodením sklenej výplne dverí.

Prezidentka prijme demisiu

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v reakcii uviedol, že je znepokojený nočným incidentom ministra. Požiadal ho, aby predstúpil pred verejnosť a ospravedlnil sa.

„Premiér hovoril s ministrom a požiadal ho, aby predstúpil pred verejnosť, vysvetlil svoje správanie a ospravedlnil sa,“ uviedol tlačový odbor v stanovisku. Po Sólymosovom oznámení uviedol, že jeho krok oceňuje ako gesto politickej kultúry.

Prezidentka Zuzana Čaputová už potvrdila, že demisiu L. Sólymosa prijme. 

Aktualizované o 16:05: Bugár ho chce aj tak na kandidátke

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár chce, aby László Sólymos zostal na kandidátnej listine strany. Uviedol to na sociálnej sieti. L. Sólymos kandiduje za Most-Híd vo februárových parlamentných voľbách na treťom mieste. B. Bugár považuje L. Sólymosa za najúspešnejšieho ministra životného prostredia v histórii Slovenska, ocenil tiež, že odstúpil z funkcie, a tým bez váhania vyvodil politickú zodpovednosť.

„Vnímam aj jeho vynikajúcu prácu v rezorte, ktorý viedol skoro štyri roky. Preto chcem, aby zostal na našej kandidátke. Verím, že toto ľudské zlyhanie mu občania odpustia,“ skonštatoval B. Bugár.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy lászló solymos