Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ministerka kultúry odvolala šéfa SND pre zlý ekonomický stav

01.08.2018, 12:18 | SITA

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Marián Chudovský končí vo funkcii. Z postu šéfa našej prvej divadelnej scény ho v stredu na stretnutí odvolala ministerka kultúry Ľubica Laššáková, povedala Ružena Moravčíková z komunikačného odboru Ministerstva kultúry (MK) SR.

  • Tlačiť
  • 1

Ministerstvo sa podrobnejšie vyjadrí v stredu popoludní. Stretnutie Ľ. Laššákovej a M. Chudovského sa uskutočnilo v reakcii na medializované informácie o finančných problémoch SND a možnom ohrození nadchádzajúcej 99. sezóny divadla, ktorá sa začne v septembri.

Šéfka rezortu kultúry sa vyjadrila k medializovanej komplikovanej finančnej situácii v SND v pondelok 30. júla večer na svojom profile na Facebooku.

„Som znepokojená zo situácie v Slovenskom národnom divadle, kde pre zlú ekonomickú situáciu hrozia zamestnanci štrajkom a ohrozená je celá ďalšia divadelná sezóna. Očakávam, že generálny riaditeľ divadla preruší dovolenku a vráti sa ihneď riešiť túto situáciu, pod ktorú sa zjavne podpísali aj chybné rozhodnutia vedenia divadla,“ napísala v statuse.

Ministerka kultúry ďalej okrem iného deklarovala, že je pripravená prijať „celý rad ozdravných opatrení a vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí túto situáciu spôsobili“.

Dodala, že „zamestnanci divadla si zaslúžia svoje peniaze, SND si zaslúži kompetentný prístup a Slovensko si zaslúži svoju významnú kultúrnu inštitúciu naplno pripravenú na nové umelecké výkony“.

Neprehliadnite

Podľa informácií denníka Plus Jeden Deň sa SND „zmieta v obrovských finančných problémoch“. Situácia je natoľko vážna, že je ohrozený začiatok novej sezóny. Zamestnancom divadla navyše vedenie nevyplatilo odmeny za odohrané predstavenia, napísal denník.

Divadlo pod vedením M. Chudovského, ktorý do funkcie nastúpil za ministra kultúry Mareka Maďariča, skončilo prvý polrok v mínuse takmer 700-tisíc eur. Podobnú stratu vykázalo SND aj vo výročnej správe za rok 2017.

Príjem z jednotlivých predstavení a návštevnosti divadla pritom rastie. Len za minulý rok vzrástli tržby SND na takmer štyri milióny eur, čo je o 830-tisíc eur viac ako rok predtým.

Režim „za málo peňazí, veľa muziky“

Ako uviedol v stanovisku k medializovaným informáciám M. Chudovský, SND „neeviduje žiadne podlžnosti voči svojim zamestnancom, to znamená všetky mzdy, vrátane júnovej platby boli bez meškania a akýchkoľvek obštrukcií poukázané na účty zamestnancov. Vedenie SND zároveň 28. júna rozhodlo, že tento čas nebude plošne vyplácať výkonnostné odmeny za mesiac jún. To znamená, že odmeny nebudú vyplatené nikomu“, uvádza sa v stanovisku.

Podľa M. Chudovského je toto rozhodnutie vedenia divadla reakciou na obmedzený rozpočet na rok 2018.

„Problém je v tom, že v rámci snahy držať krok s kultúrnou špičkou Európy bola uplynulá sezóna zároveň aj jednou z najdrahších (investície do kvalitných scénických či kostýmových výprav, honoráre pre špičkových hosťujúcich sólistov, externých spolupracovníkov a pod.). Na jednej strane očakávaná kvalita v porovnaní s inými európskymi scénami, na druhej strane neporovnateľné rozpočty, nám pomerne výrazne zužujú priestor... Kvalitných predstavení sa však programovo odmietame vzdať, pretože predchádzajúce sezóny nám jasne ukázali, že vysoká kvalita síce niečo stojí, ale vracia sa v podobe vyššieho počtu záujmu divákov a tiež predaných vstupeniek,“ uviedol medzi iným v stanovisku M. Chudovský.

Vedenie SND podľa neho považuje investíciu do kvality a tým aj do dlhodobého renomé inštitúcie za tú najlepšiu cestu ako fungovať v režime „za málo peňazí, veľa muziky“.

„Zlá správa je to, že táto cesta je trochu dlhšia a nesie v sebe mnohé synergické riziká, ako napríklad pragmatické rozhodnutia o nevyplatení výkonnostných odmien. Aj k nim však treba otvorene povedať, že ide o zriedkavý jav, v rámci ktorého aj tentoraz hľadáme formy a prostriedky, ako odmeniť ľudí, ktorí si to zaslúžia a ktorí chcú robiť na Slovensku kultúru napriek mimoriadne tvrdým podmienkam,“ napísal M. Chudovský.

Dodal, že „doposiaľ nezaznamenali žiadne požiadavky podmieňované štrajkom a podobne, preto informácie o ohrození 99. divadelnej sezóny považujeme v túto chvíľu za úplne irelevantné“.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Ľubica Laššáková, SND