Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ministerstvo už o pol miliarde na výskum nehovorí

18.12.2013, 16:00 | ver

Z plánov o biomedicíne vypadla poznámka za milióny

  • Tlačiť
  • 0

Pol miliardy eur do biomedicínskeho výskumu v najbližších rokoch. Takúto sumu v októbri uvádzalo ministerstvo zdravotníctva v návrhu, ktorý určoval smerovanie zdravotnej politiky na Slovensku. Dnes už je opatrnejšie a o konkrétnej výške peňazí nehovorí.

„V súčasnosti nie je možné špecifikovať celkovú sumu prostriedkov na výskum, vývoj a inovácie,“ uviedlo pre TREND.sk ministerstvo zdravotníctva. Peniaze by mali ísť z eurofondov, ktoré Slovensko dostane na nové programové obdobie, no ešte sa o nich nerozhodlo. So začiatkom implementácie biomedicínskej stratégie sa počíta na rok 2015. 

Výskumné eurofondy mal zatiaľ pod palcom rezort školstva. Ministerstvo zdravotníctva rozdeľovalo na výskum len menšie dotácie z rozpočtu. Za posledné tri roky na ne vyčlenili celkovo 4,5 milióna eur.

„Za celé obdobie operačného programu výskum a vývoj bolo do projektov v oblasti biomedicíny a biotechnológií investovaných spolu 174,91 milióna eur,“ uviedol pre TREND.sk Michal Kaliňák z ministerstva školstva. 

Slovenská akadémia vied dostala na Univerzitný vedecky park pre biomedicínu v Bratislave z eurofondov takmer 40 miliónov eur. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach získala na medicínsky univerzitný vedecky park Košice príspevok v hodnote 33 miliónov eur a Univerzita Komenského na Univerzitný vedecky park UK v Bratislave príspevok v hodnote takmer 42 miliónov eur.

V budúcnosti chce mať balíček na biomedicínsky výskum v správe ministerstvo zdravotníctva, ktoré doteraz rozhodovalo len o fondoch na budovanie zdravotníckych zariadení. Cez operačný program zdravotníctvo prešlo od roku 2007 takmer 250 miliónov eur. 

Trend sa dotkne aj nemocníc. Minulý týždeň informovala o získaní osvedčenia o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj Univerzitná nemocnica v Košiciach (UNLP). „Zaradila sa tak medzi organizácie oprávnené vykonávať nie len biomedicínsky klinický výskum a klinické testovanie liekov, ale aj základný a hlavne  aplikovaný výskum,“ informovalo vedenie. Podľa informácií UNLP doteraz nemocnice neboli zapojené do žiadneho výskumného projektu podporovaného z eurofondov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)