Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Geithner tlačil na posilnenie eurovalu

16.09.2011, 11:43 | ČTK

Ministri eurozóny riešili aj výmenu gréckych dlhopisov (Aktualizované)

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

, Grécko

Aktualizované 16. 9. 2011 o 14:35 o ďalšie výroky amerického ministra

Americký minister financií Timothy Geithner dnes na schôdzke vo Vroclavi tlačil svojich európskych kolegov k tomu, aby navýšili objem Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Tvrdia to zdroje agentúry Reuters. Niektoré médiá v minulých dňoch naznačovali, že právo toto bude T. Geithner chcieť, aj keď americká strana pred jeho odletom do Poľska popierala, že to majú Američania v pláne.

T. Geither sa ale podľa zdrojov nezmienil o záchrannom programe TALF (Term Asset-backed Securities Loan Facility), ktorý v roku 2008 zaviedli Američania ako nástroj na riešenie ich krízy. Niektoré zdroje upozorňovali, že program TALF by mohol slúžiť ako model pre Európu, respektíve pre jej záchranný fond EFSF.

V rámci programu TALF americká centrálna banka poskytovala lacné úvery firmám, ktoré investovali do štruktúrovaných úverových produktov. K tomu kroku siahla banka preto, že sa jej napriek masívnej podpore bánk nepodarilo dať ekonomiku do pohybu.

Schôdzka vo Vroclavi sa stihla dotknúť aj plánovanej výmeny gréckych dlhopisov, čo je kľúčová podmienka na zavedenie druhého záchranného úveru pre Grécko. Z doterajších rokovaní vyplýva, že by asi nebol problém, keby s plánom súhlasilo menej než 90 percent súkromných investorov. Túto podmienku si stanovilo Grécko.

Grécky minister financií Evangelos Venizelos svojich kolegov už skôr požiadal, aby mu dali do 9. septembra vedieť, aký veľký podiel ich bánk s plánom výmeny dlhopisov súhlasí. Ak by záujem nebol dostatočný, Gréci chceli od zámeru odstúpiť. Informované zdroje už ale v júli naznačili, že vlády eurozóny by možno rozdiel doplatili.

Dvojdenná schôdzka vo Vroclavi je neformálna a jej hlavnou témou je dlhová kríza v eurozóne. Finančné trhy dúfajú, že sa ministrom podarí nájsť spôsob, ako sa s krízou vysporiadať a zabezpečiť, aby sa nerozšírila na väčšie krajiny eurozóny. V poslednom čase sa objavili špekulácie, že Grécko možno bude nútené vyhlásiť platobnú neschopnosť, zástupcovia Francúzska a Nemecka však tento variant vylúčili a za Grécko sa pevne postavili.

Americké výčitky

T. Geithner zároveň verejne vyzval Európu, aby prestala „nezáväzne hovoriť“ o rozpade eurozóny. Dlhovú krízu, s ktorou kontinent zápasí, má eurozóna podľa neho možnosť vyriešiť, musí ale chcieť. Okrem iného to  znamená, aby európske vlády viac spolupracovali s Európskou centrálnou bankou,“ povedal T. Geithner na schôdzke ministrov financií EÚ v poľskej Vroclavi.

„Svet neuvidí žiadnu koordinovanú odozvu, ako v roku 2009. Európska únia a Spojené štáty ale musia spolupracovať,“ poznamenal T. Geithner, ktorého citovala agentúra Reuters. Kľúčové ekonomiky pred dvomi rokmi koordinovane zasiahli proti dopadom finančnej krízy.

Americký minister povedal, že ekonomika USA by mala v nasledujúcich 18 mesiacoch rásť dvojpercentným tempom ročne. To by bolo pod jej dlhodobým potenciálom. Kľúčový bude podľa T. Geithnera plán, ktorý predložil prezident Barack Obama. Ten počíta s podporou trhu práce čiastkou 447 miliárd dolárov, prevažne vo forme daňových úľav a investícií do infraštruktúry.

T. Geithner je vôbec prvým americkým ministrom financií, ktorý sa zúčastňuje na schôdzke určenej pre ministrov eurozóny. Účasť T. Geithnera na Ecofine, ako sa schôdzkam ministrov financií EÚ hovorí, podľa pozorovateľov svedčí o tom, že Spojené štáty majú z dopadov dlhovej krízy eurozóny na globálnu ekonomiku čím ďalej väčšie obavy.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 1

Tagy , Grécko