Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ministri financií eurozóny sa zhodli na malom rozpočte Únie

10.10.2019, 11:40 | TASR

Ministri financií krajín eurozóny sa dohodli na detailoch malého rozpočtu určeného na investície a reformy. Všetky krajiny, ktoré doň prispeli, by mali v budúcnosti získať až 70 percent výšky vlastného príspevku.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

eurozóna

Rozpočet by mal začať existovať od roku 2021, uviedol šéf Euroskupiny, teda neformálneho združenia ministrov z krajín eurozóny, Mário Centeno.

„Máme nový pilier na podporu eura,“ povedal M. Centeno vo štvrtok na tlačovej konferencii. Objem rozpočtu eurozóny bude 17 miliárd eur, čo je podiel regiónu na rozpočte vo výške 25 miliárd eur navrhnutom Európskou úniou na podporu reforiem.

Neprehliadnite

Vlády krajín eurozóny sa však tiež dohodli, že rozpočet môžu zvýšiť prostredníctvom medzivládnej dohody. Jej detaily by mali byť prediskutované pred tým, než začne od roku 2021 platiť nový celoúnijný rozpočet. Krajiny dostanú z rozpočtu naspäť vo forme financovania minimálne 70 percent z toho, čo doň prispeli. Vlády budú spolufinancovať projekty financované z rozpočtu 25 percentami.

Ministri sa tiež dohodli, že pri alokácii 80 percent peňazí z rozpočtu sa použijú dve kritériá - populácia a inverzný hrubý domáci produkt na obyvateľa. Zvyšných 20 percent sa bude môcť použiť na riešenie problémov špecifických pre krajinu, ak tieto peniaze podporia ambiciózne reformné balíky a investície. Objem peňazí poskytovaných vládami sa môže znížiť na polovicu v prípade zlej ekonomickej situácie, ako ju definujú rozpočtové pravidlá Európskej únie.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy eurozóna

Diskusia (0 reakcií)