Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ministri školstva: Školy budú zavreté dlhšie ako dva týždne, letné prázdniny nezrušíme

18.03.2020, 13:00 | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

Materské, základné aj stredné školy sú pre koronavírus zatvorené a žiaci a študenti by sa do nich mali vrátiť až o dva týždne 30. marca. Obaja ministri školstva, odchádzajúca Martina Lubyová (SNS) aj nastupujúci Branislav Gröhling (SaS), však už pripustili, že deti doma ostanú dlhšie.

  • Tlačiť
  • 14

„S ohľadom na ten model je samozrejme realistické predpokladať, že školy budú zatvorené dlhšie,“ uviedla v relácii Na telo televízie Markíza ministerka školstva Martina Lubyová. Odvolala sa pri tom na matematický model šírenia ochorenia Covid-19 v populácii Slovenskej republiky, ktorý zostavili analytici rezortu zdravotníctva. Model predpokladá nákazu zhruba 40 percent obyvateľstva.

„Očakávame ďalšie prekladanie termínov a osobne si nemyslím, že sa školy o dva týždne otvoria. Musíme sa pripraviť na to, že to bude trvať dlhšie, ale nie je to minister školstva, kto to určí,“ dodala odchádzajúca ministerka a poukázala tým na kompetencie hlavného hygienika a krízového štábu.

Ústne maturity na Piaristickom gymnáziu Jozefa Braneckého v Trenčíne 2019Zdroj: TASR

Rovnako to vidí aj Branislav Gröhling, ktorého v stredu definitívne potvrdil Igor Matovič ako kandidáta novej vlády na ministra školstva. „Uvažujme nad tým, že ten najbližší mesiac by boli školy zatvorené,“ povedal.

Vypustené maturity

Dodal, že si vie preto predstaviť vypustenie časti maturity a úplné zrušenie Testovania deviatakov, ktorého termín je zatiaľ stanovený na 1. apríla. „Z mojej strany si viem predstaviť, že by sme upustili od Monitoru, pretože si nemyslím, že je natoľko dôležitý pre prijímačky (na stredné školy),“ uviedol.

V prípade maturity by podľa neho bolo možné tento rok vypustiť

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy koronavírus, školstvo, Slovensko