Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ministri za Smer bojkotovali prezidenta Kisku. Do Mexika s ním neletel ani jeden

27.11.2017, 18:05 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Napäté vzťahy medzi prezidentom a vládnou stranou pokračujú. Kiskova kancelária pozývala do oficiálnej delegácie ministrov za Smer-SD, ani jeden to neprijal.

  • Tlačiť
  • 10

Slovenského prezidenta Andreja Kisku nesprevádzal na jeho oficiálnej návšteve v Mexiku ani jeden člen vlády. Býva pritom zvykom, že v delegácii sú aj ministri, prípadne štátni tajomníci, ktorí spolupracujú na úrovni jednotlivých rezortov.

Prezidentská kancelária tvrdí, že oslovila viacerých, avšak zo žiadneho ministerstva neprišla pozitívna odozva. Vzhľadom na hospodárske ciele cesty išli pozvánky ministrom zo Smeru-SD. V poslednom období sú medzi Andrejom Kiskom a najsilnejšou vládnou stranou napäté vzťahy.

Neprehliadnite

A. Kiska bol v Mexiku minulý týždeň, na historicky prvej štátnej návšteve prezidenta Slovenskej republiky. Počas nej bolo podpísaných niekoľko medzištátnych dokumentov.

Kancelária prezidenta tvrdí, že pri príprave tejto zahraničnej cesty postupovala ako obvykle a oslovila viacero členov vlády. „K účasti v oficiálnej delegácii dlhodobo plánovanej cesty bolo vzhľadom na ciele a obsah návštevy v predstihu písomne oslovených niekoľko členov vlády, respektíve ich zástupcov na úrovni štátnych tajomníkov - podpredseda vlády pre investície, minister hospodárstva, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí a minister kultúry,“ uviedol hovorca Roman Krpelan.

V záujme zabezpečenia účasti členov vlády, ako je na oficiálnych cestách bežné, bolo podľa neho následne požiadané o pomoc ministerstvo zahraničných vecí. S prezidentom napokon cestoval len podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd). 

Pellegrini a Žiga vo Vietname

Cesta do Mexika bola orientovaná na ekonomickú spoluprácu. Podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD) pre TREND uviedol, že nemohol cestovať s prezidentom, keďže mal vlastný pracovný program v zahraničí. „V deň návratu prezidenta z Mexika odlietal na dlhodobo plánovanú do Vientamu a Číny,“ povedal prostredníctvom svojho hovorcu. Prezidentovi sa podľa neho osobne ospravedlnil. Do Ázie s ním išiel aj minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). Ten však namiesto seba mohol s prezidentom poslať štátneho tajomníka. Rezort hospodárstva na otázky TRENDU neodpovedal. 

Aktualizované 28.11: P. Žiga poslal prostredníctvom hovorcu túto reakciu: „Viac ako mesiac a pol pred cestou a teda jednoznačne včas minister kanceláriu prezidenta oficiálnym listom informoval, že ani on, ani jednotliví štátni tajomníci sa nemôžu pre pracovné vyťaženie a dlhodobo plánované pracovné  cesty na návšteve Mexika zúčastniť.“ Jeden štátny tajomník bol v Talline a ďalší mal podľa neho povinnosti na Slovensku.  

Hovorca ministerstva zahraničných vecí, ktoré riadi nominant Smeru-SD Miroslav Lajčák, reagoval, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy delegácia, Mexiko, ministri, Smer