Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vlani o azyl na Slovensku požiadalo najmenej ľudí od roku 1994

22.01.2016 | ČTK

Na Slovensku požiadalo minulý rok o azyl, kedy Európsku úniu naplno zasiahla migračná vlna, najmenej utečencov od roku 1994. Úbytok žiadateľov o azyl pokračoval tretím rokom. Vyplýva to z údajov ministerstva vnútra.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Politici vrátane premiéra Roberta Fica počas migračnej krízy opakovane tvrdili, že Slovensko nie je atraktívna krajinou pre utečencov.

Aj týmto spôsobom Ficova vláda zdôvodňovala svoj odmietavý postoj k rozhodnutiu väčšiny členských štátov európskej dvadsať osmičky ohľadom prerozdeľovania utečencov medzi členské štáty EÚ, ktoré Bratislava napadla na únijnom súde.

O azyl vlani na Slovensku požiadalo dohromady 330 ľudí. Z tohto počtu takmer polovica pripadla na posledný mesiac roka, keď do krajiny priletela z Iraku skupina 149 asýrskych kresťanov, ktorým Slovensko poskytlo útočisko v rámci svojho dobrovoľného príspevku k riešeniu migračnej krízy.

Vlani úrady udelili azyl len ôsmim osobám, teda rovnakému počtu ako v roku 2006, čo bolo najmenej v novodobej histórii Slovenska.

Minister vnútra Robert Kaliňák pred rokom vyhlásil, že prísna azylová politika Slovenska pomáha pri ochrane krajiny pred terorizmom. Minister to povedal v reakcii na krvavý útok na redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorý si vyžiadal životy 12 ľudí.

V minulosti Slovensko zaznamenalo oveľa viac žiadostí o azyl. Počet utečencov začal výrazne stúpať v roku 1999 ao päť rokov neskôr, kedy sa krajina stala členom Európskej únie, požiadalo o azyl na Slovensku viac ako 11-tisíc ľudí. Vo výraznej väčšine prípadov bolo konanie o udelenie azylu však zastavené, a to napríklad z dôvodu, že žiadateľ krajinu opustil.

V roku 2005 počet žiadateľov o azyl na Slovensku už klesol medziročne o viac ako dve tretiny. Podľa takzvaných dublinských dohôd má žiadosť o poskytnutie azylu prejednať ten členský štát EÚ, v ktorom utečenec prvýkrát vstúpi na pôdu Európskej únie. Slovensko má vonkajšiu hranicu EÚ len s Ukrajinou.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy azylanti, migranti, Slovensko, utečenci

Diskusia (0 reakcií)