Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mizík pôjde pre nenávistný status o židoch znova pred súd

08.07.2019, 20:39 | TASR

Najvyšší súd SR (NS SR) neeviduje procesné prekážky, ktoré by neumožnili uskutočnenie odvolacieho konania v prípade neprávoplatne oslobodeného poslanca ĽSNS Stanislava Mizíka za extrémistické trestné činy. Verejné zasadnutie je naplánované na utorok 9. júla. Informovala o tom Zuzana Mališová z Referátu komunikácie s verejnosťou NS SR.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy

facebook, ĽSNS

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku poslanca na začiatku júla minulého roka oslobodil spod obžaloby. Tej čelil za status na Facebooku, v ktorom sa podľa obžaloby sťažoval na to, že štátne ocenenia dostávajú židia. Status bol podpísaný jeho menom, podľa sudcu ale nebolo preukázané, že ho naozaj napísal poslanec. Prokurátor sa na mieste odvolal, vec sa tak dostala na NS SR.

Prokurátor na S. Mizíka podal obžalobu zo zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Žiadal pre neho trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby s podmienečným odkladom a uloženie probačného dohľadu.

Neprehliadnite

„S rozhodnutím súdu nesúhlasím. Podľa mňa obžaloba jednoznačne preukázala, že Stanislav M. 'statusoval' toto svoje stanovisko na web. Pokúsili sme sa ochrániť dôstojnosť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku, nepodarilo sa to. Podali sme odvolanie,“ reagoval prokurátor. Ten je presvedčený, že S. Mizík je ten, kto je autorom a tiež zabezpečil zverejnenie statusu na internete.

NS SR vytýčil nedávno termín odvolacieho konania aj s ďalším poslancom Národnej rady (NR) SR za ĽSNS Milanom Mazurekom. Ten je zase neprávoplatne odsúdený za extrémistické trestné činy na peňažitý trest. Termín verejného zasadnutia vo veci Milana Mazureka je vytýčený na 3. septembra. Milana M. odsúdil 16. apríla minulého roku ŠTS pracovisko Banská Bystrica na peňažný trest 5000 eur. Ak ho nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy facebook, ĽSNS