Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mladomanželské pôžičky sú zatiaľ fiaskom. Podľa analytika sa nie je čomu diviť

19.08.2019, 14:30 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Od 1. júla poskytuje Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) takzvané mladomanželské pôžičky na bývanie. Návrh na ich zavedenie pochádza z dielne poslancov koaličnej strany Most-Híd, ktorá tým chce pomôcť mladým rodinám. Ich štart však nevyzerá ideálne, o pôžičku na bývanie požiadalo v priebehu mesiaca a pol len desať mladomanželov.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

pôžičky

Strana Bélu Bugára hovorí o slabej informovanosti a mylných domnienkach ľudí, že o pôžičku musia žiadať v banke, analytik o obmedzujúcich podmienkach. Most-Híd na situáciu reagoval na štvrtkovej tlačovej konferencii (15.8.). Podľa slov predsedu poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibora Bastrnáka ich slabý záujem o pôžičky prekvapil. Vidí za tým hlavne slabú informovanosť.

„Musíme urobiť informačnú kampaň, aby ľudia vedeli, kam majú ísť a ako si pôžičku vybaviť,“ uviedol T. Bastrnák. Hoci podľa strany z diskusií so ŠFRB vzišlo niekoľko kompromisov, podstatu zákona to nezmenilo. Situáciu a záujem o pôžičku chcú politici sledovať, no podmienky sa zatiaľ meniť nebudú.

Neprehliadnite

V čom je problém

Okrem podobnosti s úvermi z čias socializmu dostala mladomanželská pôžička pomenovanie aj pre jej podmienky. Požiadať o ňu môžu len páry, ktoré vstúpili do manželstva maximálne dvanásť mesiacov pred podaním žiadosti. Druhou dôležitou podmienkou je vek oboch manželov, ktorý v deň žiadosti nesmie presiahnuť 35 rokov.

„Obmedziť mladomanželov na tých, čo sa vzali nie skôr ako dvanásť mesiacov pred žiadosťou je výrazne limitujúce,“ myslí si finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Ďalší problém je čoraz

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy pôžičky