Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mladých Slovákov to najviac ťahá ku krajnej pravici

08.12.2016, 11:58 | ČTK

Najviac mladých Slovákov podporuje krajne pravicovú stranu Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Vysokej popularite sa teší aj jej líder a predseda Banskobystrického kraja Marian Kotleba. Vyplýva to z najnovšej štúdie Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

  • Tlačiť
  • 11

„V prostredí mladých ľudí viac ako tretina sympatizuje s aktivitami, konkrétnymi krokmi, programom a hodnotami Kotlebovej ĽSNS. Aj samotný líder strany Marian Kotleba má medzi mladými pomerne vysokú podporu (30 percent) ktorá prevyšuje súčasnú podporu strany,“ uviedol inštitút.

Neprehliadnite

Analytik IVO Marián Velšic novinárom povedal, že preferencie ĽSNS medzi Slovákmi vo veku 18 až 39 rokov dosahujú 23,5 percenta a že vzhľadom na spomínané sympatie majú priestor na rast.

ĽSNS nečakane uspela v marcových parlamentných voľbách, v ktorých získala osem percent hlasov a v 150-člennom parlamente obsadila 14 kresiel. Strana napríklad presadzuje vystúpenie krajiny z EÚ a NATO a vo svojom programe okrem iného sľúbila nastolenie „poriadku s parazitmi v osadách“ a ochranu ľudí pred „cigánskym terorom“.

ĽSNS sa tiež hlási k vojnovému slovenskému štátu, ktorý bol za druhej svetovej vojny spätý s nacistickým Nemeckom.

Podľa štúdie IVO sa mladšej generácii Slovákov páčia najmä návrhy LSNS na zníženie počtu poslancov parlamentu, obmedzenie štátnych sociálnych dávok pre Rómov či kritika na adresu súčasného štátneho zriadenia na Slovensku.

S tesným odstupom za ĽSNS v rebríčku preferencií medzi mladšou generáciou Slovákov skončila s podporou 23,4 percenta liberálna strana Sloboda a solidarita (SaS), ktorá je najsilnejšou opozičnou stranou. Obľuba LSNS a SaS u mladých Slovákov tento rok v jeseni v porovnaní s ostatnými parlamentnými voľbami stúpla.

Výrazná väčšina opýtaných uviedla, že takzvané konšpiračné weby predstavujú alternatívu tradičných médií a že tieto weby majú s ohľadom na slobodu slova a prejavu právo na existenciu.

Najviac sa mladá generácia Slovákov zaujíma na internete o informácie o udalostiach vo svete, o problematiku životného prostredia a o tému migrácie. Nadpriemerne aktívni na internete a sociálnych sieťach sú prívrženci ĽSNS.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy Kotleba, mladí ľudia, SAS