Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

MMF neverí, že vojna v Iraku vyvolá svetovú recesiu

17.02.2003, 11:45 | SITA | Reuters

Šéf MMF Horst Köhler povedal, že medzinárodné finančné trhy si v uplynulých rokoch vybudovali vyššiu úroveň odolnosti voči takým šokom, akým by mohla byť prípadná vojna v Iraku.

  • Tlačiť
  • 0

Šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Horst Köhler tvrdí, že podľa jeho názoru svetová ekonomika nepadne následkom vojny v Iraku do recesie.

Dodal, že medzinárodné finančné trhy si v uplynulých rokoch vybudovali vyššiu úroveň odolnosti voči takým šokom, akým by mohla byť prípadná vojna v Iraku. "Veľa závisí od toho, ako dlho bude prípadná vojna trvať, a ktoré regióny zasiahne. Domnievam sa, že vojna v Iraku nepovedie k svetovej recesii," informoval H.Köhler.

H. Köhler ďalej oznámil, že mnohé krajiny sa poučili z finančných kríz z konca 90. rokov, takže mnohé majú teraz flexibilné devízové kurzy a vyššie menové rezervy. Finančné trhy by mohli dokonca zaznamenať prírastky, ak by sa prípadná vojna v Iraku skončila rýchlo.

"Krátka vojna by mohla viesť k prekvapujúcemu rastu na finančných trhoch, avšak hrozba teroristických útokov pretrvá," povedal H. Köhler.

Dodal, že neodporúča prehnane optimistické očakávania pre oživovanie ekonomiky v prípade krátkej vojny, avšak rast svetovej ekonomiky by mal v roku 2003 byť výraznejší ako vlani. Svetová ekonomika by mohla vzrásť v tomto roku podľa H. Köhlera približne o 3 %.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)