Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

MMF podľa ruskej agentúry mení prognózy rastu eurozóny

25.02.2003, 11:30 | kp

Medzinárodný menový fond znížil prognózy hospodárskeho rastu členských krajín EÚ v roku 2003. Namiesto pôvodného 2,3% rastu HDP, sa očakáva nárast iba o 1,3%.

  • Tlačiť
  • 0

Medzinárodný menový fond znížil prognózy hospodárskeho rastu členských krajín v tomto roku, uviedla s odvolaním sa na zdroje talianskeho ministerstva financií ruská agentúra pre finančné informácie Konsuľtant.

Nová prognóza predpokladá rast HDP v rámci eurozóny 1,3 % namiesto pôvodne plánovaných 2,3%. V roku 2002 bol podľa oficiálnych zdrojov zaznamenaný rast HDP iba o 0,8 %, čo je najnižší ukazovateľ za posledných desať rokov.

Výrazne sa na ňom podpísali straty najväčších ekonomík regiónu na konci minulého roka. Zo všetkých členských krajín EÚ vzrástla priemyselná výroba iba v Portugalsku, pričom tradiční „ťahúni“ eurozóny ako Nemecko, Veľká Británia, Taliansko, Francúzsko zaznamenali jej výrazné zníženie.

Pesimistickejšie očakávania MMF pramenia z neistoty spojenej s vojnou v Iraku, ktorá už svetovú ekonomiku poznamenala. Negatívny vplyv irackej krízy na ekonomiku USA priznal aj minister financií USA John Snow.

S novou prognózou MMF nekorešponduje nedávne vyhlásenie šéfa MMF Horsta Köhlera, ktorý tvrdil, že podľa jeho názoru svetová ekonomika nepadne následkom vojny v Iraku do recesie. H. Köhler naopak poznamenal, že krátka vojna by mohla viesť k prekvapujúcemu rastu na finančných trhoch.

Podľa austrálskych ekonomických expertov Warwicka McKibbina a Andrewa Stoeckela by náklady na krátku vojnu v Iraku spolu s následnými výdavkami na obnovu počas jedného až dvoch rokov predstavovali 1 bilión dolárov a na dlhú vojnu – päť rokov vojna a rovnako dlhé obdobie na obnovu - až trojnásobne viac.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)