Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mníchov uvažuje o širokom zákaze jazdy dieselových áut

14.06.2017, 21:30 | ČTK

Bavorská metropola Mníchov zvažuje, že zakáže dieselovým autám jazdiť po meste. Napísal to denník Süddeutsche Zeitung. Dotknúť by sa to mohlo 133 000 až 170 000 dieselových áut registrovaných v Mníchove.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Dôvodom úvah mníchovskej radnice je množstvo splodín, ktoré dieselové autá vypúšťajú do ovzdušia. „Dokážem si len ťažko predstaviť, že sa bez takýchto zákazov do budúcnosti zaobídeme, aj keď by ma tešilo, keby to šlo bez nich,“ povedal bavorský primátor Dieter Reiter pre denník. Reagoval tak na nové dáta o znečistení ovzdušia v treťom najväčšom nemeckom meste.

Koľkých áut by sa zákaz dotkol zatiaľ nie je úplne jasné. Záležalo by na tom, akých noriem by sa týkal. D. Reiter zatiaľ uvažuje o tom, že dieselové vozidlá spĺňajúce najprísnejšie emisné normu Euro 6 by v meste naďalej jazdiť mohli. Celkom je v Mníchove registrovaných 295 000 dieselových áut.

Neprehliadnite

Predmetný zákaz by bol zatiaľ najširším v celom Nemecku. Mníchov s ním podľa všetkého ale počká najmenej do jesene, kedy by mal Spolkový správny súd rozhodnúť o tom, či také zákazy môžu vyhlasovať jednotlivé mestá, alebo tak musí urobiť vedenie príslušnej spolkovej krajiny.

Mníchov je sídlom nemeckej automobilky BMW. Jej hovorca uviedol, že pre zlepšenie kvality ovzdušia je vhodnejšie podporovať využívanie elektrických vozidiel než zakazovať prevádzku naftových automobilov. Proti zákazom naftových vozidiel v jednotlivých spolkových krajinách či mestách sa vyslovila tiež spolková vláda. „Zákazy jazdenie sú zlým politickým prístupom,“ uviedol hovorca ministerstva dopravy.

Akcie nemeckých automobiliek BMW, Volkswagen a Daimler dnes oslabovali. K ich poklesu podľa obchodníkov prispeli práve vyhliadky na zákazy naftových automobilov, napísala agentúra Reuters. Nedávne testy nemeckých úradov ukázali, že dieselové vozidlá spĺňajúce najvyššie normy Euro 6 vyprodukujú v skutočnej prevádzke 507 miligramov oxidov dusíka na kilometer, norma pritom počíta s emisiami maximálne 80 miligramov na kilometer. Podľa súčasných právnych predpisov nemusia autá normy dodržiavať v skutočnej prevádzke, ale len pri meraní v laboratóriu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy BMW, emisie, Mníchov