Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mníchovský inštitút Ifo: Nálada vo svetovej ekonomike je najhoršia za 7 rokov

11.02.2019, 15:03 | TASR

Nálada v globálnej ekonomike je najhoršia za 7 rokov, ukázal prieskum mníchovského inštitútu Ifo. Index svetovej ekonomickej klímy v 1. kvartáli padol na -13,1 bodu z -2,2 bodu v poslednom štvrťroku vlaňajška, uviedol v pondelok Ifo.

  • Tlačiť
  • 0

Inštitút zostavuje index štvrťročne na základe prieskumu medzi 1300 expertmi zo 122 krajín. Index hodnotenia aktuálnej situácie v 1. štvrťroku klesol na 2,6 bodu z 12,2 bodu a index očakávaní na -27,7 bodu z -15,7 bodu.

„Svetová konjunktúra sa čoraz viac ochladzuje,“ komentoval šéf Ifo Clemens Fuest štvrtý pokles indexu klímy po sebe. Experti počítajú s ďalším oslabením rastu súkromnej spotreby, investícií a svetového obchodu. Ekonomická klíma sa zhoršila predovšetkým v priemyselných krajinách.

Neprehliadnite

Nálada prudko klesla v USA, kde sa prepadli očakávania aj hodnotenie aktuálnej situácie, uviedol C. Fuest. „Avšak aj pre Európsku úniu revidovali experti svoje odhady výrazne smerom nadol.“

Naopak nálada v rozvojových a rozvíjajúcich sa krajinách sa výraznejšie nezmenila po prudkom zhoršení v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch. Medzinárodný menový fond (MMF) v januári znížil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky v tomto roku na 3,5 percenta a v roku 2020 na 3,6 percenta, keď ešte v októbri počítal v oboch rokoch s expanziou o 3,7 percenta.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy makroekonomika

Diskusia (0 reakcií)