Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Moratórium na prieskumy sa predĺži na 50 dní pred voľbami

28.10.2019 | TASR

Diskusia (26 reakcií) Pravidlá diskusie

28.10.2019 | mam_rad_jablka

Myslím, že je to rovnako nepopulárne u občanov ako boli pokusy o zrušenie interupcií, kde ich súkromný politický prieskum varoval, že "tudy cesta nevede".

50 dni. Neuveriteľné... arogancia moci.

28.10.2019 | lux aeterna

Aká arogancia moci? 50 dní bude pokoj od manipulácií, som za všetkými desiatimi - konečne tá banda schválila niečo rozumné. Volič musí prevziať za svoje rozhodnutia zodpovbednosť a nie riadiť sa percentami, ktoré mu na objednávku podsunú prieskumné agentúry (ich súmok z ušlého zisku chápem a úprimne sa mu teším).

Mňa zaujímajú volebné programy, argumenty a pozadie politických strán a nie "hausnumerá" kadejakých prieskumných úderiek.

28.10.2019 | mam_rad_jablka

Naozaj tomu veríš? Manipulácii volebných prieskumov?

Čo si máme kupovať prieskumy ako politici? Navyše si ich oni kupujú z peňazí, ktoré dostali strany zo štátneho rozpočtu, čiže z naších daní. Tak nech si dajú do zákona, že každý prieskum, ktorý si strana spraví, nech sa verejne zverejní, resp. nech ho pre ne robí štatistický úrad.

Zase spadneme v rebríčku slobody demokracie, len aby si strany udržali moc.

28.10.2019 | lux aeterna

"Naozaj tomu veríš? Manipulácii volebných prieskumov?" - áno, som o tom presvedčený.

Ok, tak sa chytím tej časti so štatistickým úradom. Skúsim bodovo:
- strany si môžu robiť prieskumy aké chcú, nesmú ich však zverejňovať (ak áno = dotyčná osoba dostane vysokú pokutu, začnime tak na €100k, prípadne by som to pokojne dal ako prečin...porušenie sa nesmie nikomu "oplatiť" inak to nebude fungovať)
- všeobecné prieskumy preferencií by mohol vykonávať výlučne štatistický úrad a to iba podľa presne upravenej metodiky (zber, spracovanie aj výsledky by podliehali verejnej kontrole, a zároveň by úradníci niesli priamu zodpovednosť za správnosť údajov)
- zverejňovanie by bolo periodické v presne určené dni a za presne určené obdobie.
- do prieskumu by museli byť zahrnuté všetky politické subjekty, ktoré by sa zaregistrovali do niektorých volieb (v príapde jednotlivcov, to isté)

ako bonus:
Stanovil by som fixný termín vyhlásenia volieb a to minimálne rok pred ich začiatkom.
Počas tohto roka, by politické relácie, predvolebné spoty a pod. boli výlučne v pôsobnosti Verejnoprávneho média, súkromné by mali výslovný zákaz.
Každá politická strana/kandidát by dostal rovnaký priestor na prezentáciu svojho programu/myšlienok.
Bilbordy a iné vizuálne pútače by boli zakázané (jednak menej vizuálneho smogu a tiež by neboli spory o financovaní týchto kampaní a podobne). Tento zákaz by platil neobmedzene, teda nielen v príapde konania volieb - politici by museli tráviť viacej času so svojimi voličmi v regiónoch, pohnúť zadkom a tak.
Platené reklamy na youtube a sociálnych sieťach by boli pochopiteľne zakázané rovnako.

Jednak by nebolo treba toľko peňazí - priestor by dostali aj strany, ktoré nemajú za sebou mecenášov a samozrejme aj štátny rozpočet by nemusel prideľovať toľké príspevky po voľbách.
Takto by sme odstrihli finančné skupiny a iné podvratné entity od (minimálne) manipulácie s verejnou mienkou prostredníctvom masmédií...

Dá sa robiť veľa, len treba chcieť, ľudia sa musia zaujímať o jednotlivé strany, ich pozadie, programy atď. Inak sa tu nikdy nič nezmení k lepšiemu.

29.10.2019 | Martiman

A čo tak spravodajstvo? Ak by si zakázal všetky reklamy, a diskusie by si obmedzil na jednu televíziu, tak by si mal ako politický subjekt povedzme 5 hodín čistého času na prezentovanie sa (pri počte 150 politických subjektov by to bolo veľmi, veľmi veľa hodín vysielania, aby sa to dalo pozrieť počas roka!). Všetko by sa stratilo v balaste.

A to ešte nie je všetko. Lebo okrem reklamy máš ešte spravodajstvo, ako de facto politickú reklamu. Či by si chcel zakázať informovať o tom, čo politici robia prostredníctvom médií? Si strašný idealista, a navyše nedokážeš brať veci komplexne a v súvislostiach.

28.10.2019 | dalen

Núti ťa niekto sledovať prieskumy? Zrejme ti uniklo, že 50-dňové moratórium navrhol pomätený blázon, ktorý minulý rok blábolil pred tv kamerami o dlažobných kockách, krvavých útokoch na Úrad vlády, prevratoch a Sorosových sprisahaniach. Ako by mohol blázon niečo rozumné schváliť?? :-))

28.10.2019 | lux aeterna

Tvoj komentár má nulovú vypovedajúcu hodnotu.
Neposkytuješ žiadne argumenty, ako predĺženie moratória negatívne oplyvní voliča, rovnako ako neposkytuješ argumenty aké výhody má zachovanie, prípadne skrátenie moratória. Akurát prehnane emocionálne reaguješ...

Je mi jedno, kto zákon navrhol, ocenil by som ho od ktorejkoľvek strany/politika, naopak mám jasné výhrady voči stranám a politikom, ktorý ho nepodporili.

29.10.2019 | dalen

Samozrejme, že môj komentár je emocionálny. O to mi šlo. A ty si myslíš, že počas 50-dňového moratória ťa nebudú politici emocionálne ovplyvňovať?

28.10.2019 | Don Quijote

No zjavne to tak nebude, keďže dnes prešiel do druhého čítania návrh SNS obmedzujúci interupcie. SNS tesne pred voľbami mohutne finišuje a v tuposti svojich návrhov preskakuje SMERom vysoko nastavenú laťku. Očakávam, že prezidentka zákon nepodpíše, lebo tento zákon bol schválený len preto, aby pomohol zlepencu udržať sa pri moci. Mimochodom, zákon prešiel len vďaka hlasom Kotlebovcov, nie po prvý krát. Aspoň môžme vidieť, že po voľbách je v pohode možná koalícia SMER+SNS a tichou alebo priamou podporou Kotlebu. Ešte si počkajme na preferencie Harabinom sprivatizovanej Vlasti, ale povedal by som, že tieto 4 strany spoločnú reč isto nájdu, ak im k tomu vo voľbách dá slovač príležitosť.

28.10.2019 | Ivan475

ešte by mohli aj 50dní moratórium na výsledky..

28.10.2019 | Ivan475

joj, mne to nedá.. do práce začnem chodiť autom, lebo ak ešte začujem v mhd aký je ten fico a danko slušný, kotleba záchranca národa, tak ma asi porazí.. ja toho kotlebu pôjdem asi voliť, už len preto asi šla táto krajina do sra..iek aké si právom zaslúži..

28.10.2019 | mam_rad_jablka

:)

28.10.2019 | mam_rad_jablka

A budú zakázané aj kurzy tipovacích kancelárii na voľby? Tu by som videl potom priestor pre demokraticky zmýšľajúceho občana. Je to síce divné, ale človek nájde cestičku aj v našej upadajúcej národnej demokracii. Hanba poslancom, že toto dopustili. Hanba.

28.10.2019 | mam_rad_jablka

A bude moratórium aj na prieskum ak by ich napríklad spravili české noviny pre svojich čitateľov? Nakoniec to nemusí byť až také smutné pre občanov Slovenska, ktorým záleží na transparentnom prístupe ku informáciam a ktorým je proti srsti arogantná asymetrickosť k prístupu ku volebným preferenciám strán zo strany pártajníkov.

28.10.2019 | fivestar

Sranda ako začínajú vystrašení liberáli a ich Bulvárne krysy kvičať :-) Vyzerá to ako dobre mierená rana, liek proti ovplyvňovaniu volieb fejkovými prieskumami a hlavno(pr)údovými médiami. Btw. zákon bude platiť pre všetkých, porazení futbalisti sa tiež nemôžu sťažovať že pršalo, keď prší aj na ich súpera.

28.10.2019 | Don Quijote

Nefeť už toľko pleseň, nerobí ti to dobre na hlavu.

28.10.2019 | fivestar

Feťáci sú tí s 5g bieleho dizajnu :-)

29.10.2019 | Martiman

Voľby nie sú ako futbalový zápas, kde proti sebe hrajú 2 mužstvá. Už len tým, že v opozícii je 6 strán čo má šancu, v koalícii 3. Riziko prepadnutia hlasu je diametrálne odlišné. Aby sme nevedeli aké sú %, to nahráva len veľkým stranám, alebo stranám so stabilizovanou voličskou základňou... Čiže starým proti novým. Veľmi by som chcel, aby sa to obrátilo proti autorovi, a Danko nedostal do parlamentu!

28.10.2019 | Darija

Predvolebné prieskumy slovenských agentúr (viď metodika), sú nositeľmi dvoch zaujímavych efektov:

1) Prieskumom ovplyvniteľní voliči (o volebný obsah sa nezaujímajú alebo len minimálne). Hlas vo voľbách dajú strane s najvyšším %, pretože ich mentálna výbava vyhodnotí vysoké preferenčné hodnoty za najdôveryhodnejšie (typ - stádo).

2) Prieskumom minimálne alebo vôbec neovplyvniteľní voliči, ktorých volebný obsah zaujíma. Hlas vo voľbách dajú svojej preferenčnej strane bez ohľadu na výsledok predvolebného prieskumu relatívne v akomkoľvek čase.

Obidva efekty sa bohužiaľ navzájom neeliminujú a ak, percento je takmer zanedbateľné. Je preukázané, že neodborné vykazovanie akýchkoľvek záverov, je priamo úmerné zvýšeniu rizikových hodnôt. Pri nesprávne zvolenej metodike uplatňovanej pri predvolebných prieskumoch, toto riziko predstavuje zvýšenie ich manipulatívneho potenciálu, preto by sa mali vykonávať s najvyššou obozretnosťou a zodpovednosťou.

29.10.2019 | zajo-

Dúfajme, že to Žuža nem podpíše, príp. potom ečte na Ústavný súd...

29.10.2019 | Niless

vobec ma netrapi 50 dnove moratorium, trapi ze tako hlupo sa da zdovodnit akekolvek zabetonovanie moci. a to je problem. mne je sum a fuk ci smer alebo ps bude oscilovat 10% hore dole. stačí nejaka spina alebo aj nepravda na facebooku a mozere mat moratorium aj 100 dni.

29.10.2019 | youri

ako presne moratorium na prieskumy prispieva k zabetonovaniu moci?
Aky je rozdiel medzi spinou alebo nepravdou v mediach a spinou alebo nepravdou na Facebooku?

29.10.2019 | _martin_

Asi si myslia, že tým zakonzervujú súčasný stav. Omyl, preferencie pôjdu dole aj keď sa to nebude môcť zverejňovať.

29.10.2019 | youri

ovce beekaju, lebo ako teraz budu vediet, koho volit?

29.10.2019 | mam_rad_jablka

Tu ide o transparentnosť. Tvoj zmysel pre spravodlivosť umrel? Tak za tvoje dane z príspevkov pre strany, si budú strany naďalej veselo robiť svoje vlastné volebné prieskumy a tebe ostane možnosť dopátrať sa k preferenciám ako v Kamerune. Zas ideme cestou čierna diera Európy, chceme nebodaj v tejto pozícii vystriedať Orbánovo Maďarsko?

Kto je čistý a má za sebou fungujúce školstvo/zdravotníctvo, nekorupčnú infraštruktúru, nemá sa báť ani vymyslených prieskumov. Kto podporuje oligarchiu a spája sa s pofidérnymi individúami, ten sa bojí. 50 dní je čistý nonsens pre demokraciu v EÚ.

29.10.2019 | youri

Aka transparentnost? Co to ma s transparentnostou? Co to ma so spravodlivostou? Na co ti je vediet, ake maju strany preferencie? K comu ti je taka informacia? Ak ju potrebujes, urob si vlastny prieskum.

A preco by sa mal korupcnik a zlodej bat prieskumov? Ako konkretne ho taky prieskum poskodzuje?

Prieskum je vhodny len na manipulaciu verejnostou. Na manipulaciu ovcami, ktore potrebuju aby im niekto povedal, koho volit.
Tak sa neboj vymyslenych prieskumov, zverejnenych na socialnych mediach. Preco sa vlastne ludia ako ty boja fake news? Si snad korupcnik?

Kto podporuje oligarchiu potrebuje prieskumy, aby mohol manipulovat ludmi. Lebo to je jediny ucel, ktoremu taky prieskum sluzi.