Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Musí to byť vtip, vyhlásil Trump v súvislosti s jeho odvolaním

26.09.2019, 10:09 | TASR

Americký prezident Donald Trump označil za "vtip" dôvody, ktoré uvádza opozičná Demokratická strana v súvislosti s postupom, ktorý má viesť k jeho odvolaniu z funkcie.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Trump

Prisľúbil zároveň transparentnosť, pokiaľ ide o zatiaľ neznámeho informátora, ktorého sťažnosť Kongresu vyústila do preverovania telefonátu medzi prezidentmi Spojených štátov a Ukrajiny, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

S týmto honom na bosorky sa riadne prerátali, keď sa pozrú na tie informácie. Veď je to vtip," povedal D. Trump v stredu (miestneho času) na tlačovej konferencii v New Yorku, ktorá bola jeho prvou, odkedy Demokratická strana začala oficiálny postup vedúci k tzv. impeachmentu.

Neprehliadnite

Impeachment za toto? Za to, že máte úžasné stretnutie alebo úžasný telefonický rozhovor?" dodal šéf Bieleho domu, pričom podľa AFP upútal netypicky zmierlivým tónom hlasu. D. Trump sa vyjadroval po tom, ako Biely dom v stredu zverejnil hrubý prepis jeho júlového rozhovoru s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého nabádal k spolupráci pri vyšetrovaní obchodných aktivít bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera, súvisiacich s Ukrajinou. Biden je významným politikom Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách.

Tlak na ukrajinského prezidenta

D. Trump čelí podozreniu, že zneužil svoje postavenie a z vnútropolitických dôvodov vyvíjal nátlak na ukrajinského lídra. On sám však tvrdí, že v predmetnom telefonáte nebol prítomný "vôbec žiadny nátlak", a postup dolnej komory Kongresu opisuje ako ten najväčší hon na bosorky v amerických dejinách".

V. Zelenskyj v stredu takisto vyhlásil, že sa necítil byť pod nátlakom, pričom telefonát zhodnotil ako "normálny". Zverejnený prepis nepotvrdil, že by Trump v júlovom rozhovore so Zelenským výslovne spájal americkú pomoc Ukrajine s vyšetrovaním Bidenových aktivít.

V tom istom čase však Trump zmrazil americkú pomoc Ukrajine, ktorá bola uvoľnená iba v posledných týždňoch. Informoval som ich - všetkých členov Snemovne reprezentantov -, že plne podporujem transparentnosť, čo sa týka údajov od tzv. informátora, hoci ide vraj o údaje z druhej ruky," vyjadril sa D. Trump. 

Ovplyvnenie kampane

Neurobil som to, nikomu som sa nevyhrážal. Nebol nijaký nátlak ani nič iné," ubezpečil. Mnohí členovia Demokratickej strany považujú prepis telefonátu za dôkaz, že D. Trump chcel pomocou zahraničnej vlády uškodiť Bidenovi a ovplyvniť tak volebnú kampaň. Trumpovi tiež vyčítajú nepriamy nátlak na vtedy čerstvo zvoleného Zelenského, na ktorého vyvíjal nepriamy nátlak ako mafiánsky bos".

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Trump

Diskusia (0 reakcií)