Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mýtny systém sa poriadne predražil. Diaľničiari chcú z toho rýchlo vykľučkovať

26.11.2019, 20:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Aktuálna zmluva so spoločnosťou SkyToll platná do roku 2022 je podľa kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) pre štát nevýhodná. Diaľničiari dnes vidia tri možné scenáre, akým sa výber mýta môže ďalej vyvíjať. Pripravujú tender, rokujú o zľavách, no pripravujú sa aj na horší scenár.

  • Tlačiť
  • 20

Súčasný prevádzkovateľ systému výberu mýta na slovenských diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách prvej triedy, spoločnosť SkyToll, podpísal zmluvu s Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) ešte v roku 2009. Kontrakt, ktorý dnes NKÚ označuje za nevýhodný pre štát, podpísal vtedajší predseda NDS a nominant strany Smer-SD Igor Choma.

Zmluva je platná na obdobie 13 rokov s možnosťou predĺženia o ďalších päť rokov. Vyplýva z nej, že NDS musí za mýtny systém SkyTollu do roku 2022 zaplatiť 716 miliónov eur bez DPH. Táto suma však nebude konečná. Zmluva umožňuje viaceré navýšenia ceny cez rôzne odmeny, dodatky či zohľadnenie miery inflácie.

Neprehliadnite

Podľa prepočtov NKÚ sa celková suma za prvých osem rokov fungovania systému rôznymi dodatkami nafúkla o 106 miliónov eur. Rásť má pritom aj v nasledujúcich rokoch. „V roku 2023 by sa náklady aj s valorizáciou vyšplhali na 122 miliónov,“ konštatuje za NDS Rudolf Vido, riaditeľ úseku spoplatnenia a IT . Diaľničná spoločnosť sa preto snaží súkromného prevádzkovateľa presvedčiť, aby zo svojich nárokov poľavil.

Zľava na posledné roky

NKÚ odporúča diaľničiarom, aby o dodatkoch ešte rokovali. Tí ešte v marci zriadili pracovnú skupinu, ktorá s firmou SkyToll o znížení cien rokuje. Rokovania

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 20

Tagy diaľnice, doprava, mýto, NDS, NKÚ, Skytoll