Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mýto by sa malo spustiť začiatkom roka 2010

14.01.2009, 16:01 | SITA

S termínom počíta
aj zmluva podpísaná
so spoločnosťou SkyToll.

  • Tlačiť
  • 0

Elektronický výber mýta na Slovensku by mal začať fungovať od začiatku roka 2010. V decembri tohto roka by mala začať jeho skúšobná prevádzka. Informoval o tom minister dopravy Ľubomír Vážny v stredu po rokovaní vlády.

S uvedeným termínom zavedenia mýtneho systému podľa neho počíta aj zmluva, ktorú Národná diaľničná spoločnosť v utorok podpísala so spoločnosťou SkyToll. Tá má mýtny systém v tomto roku vybudovať a počas ďalších trinástich rokov aj prevádzkovať.

Firmu SkyToll podľa Národnej diaľničnej spoločnosti založili členovia víťazného konzorcia v mýtnom tendri - spoločnosti Ibertax a SanToll, za ktorou je francúzsky Sanef. "Zmluva je verejne prístupná podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám," povedal minister dopravy. "Vôbec mi nenapadlo, že by Národná diaľničná spoločnosť mala podpisovať zmluvu pred médiami," vyslovil Ľ. Vážny počudovanie nad tým, prečo nebol dokument o výstavbe a prevádzke mýtneho systému uzatvorený v prítomnosti zástupcov médií.

Minister dopravy tvrdí, že nevie, kto stojí za spoločnosťou Ibertax. Dôležité je podľa neho to, či táto firma splní svoju úlohu v konzorciu. Ľ. Vážny pripomenul, že prevádzkovateľ mýtneho systému dostane prvé poplatky až po začiatku výberu mýtneho.

Európska komisia požiadala Národnú diaľničnú spoločnosť a Úrad pre verejné obstarávanie o vysvetlenie priebehu mýtneho tendra. Minister dopravy informoval, že eurokomisári by mali dostať odpoveď do konca januára.

Najnižšiu cenu v tendri na výber mýta s predpokladanou cenou v prepočte 663,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty predložilo konzorcium Slovakpass, a to 630,9 milióna eur vrátane dane. Slovensko-švajčiarske združenie ToSy.sk navrhlo za mýtny systém 651,3 milióna eur a konzorcium rakúskej spoločnosti Kapsch 749,35 milióna eur. Konzorcium SanToll - Ibertax, ktoré ako jediné nebolo z tendra vylúčené, navrhlo za mýtny systém najvyššiu cenu - 852,1 milióna eur.

Výber mýta má byť zavedený pre vozidlá nad 3,5 tony na diaľniciach, rýchlocestách a časti ciest 1. triedy v dĺžke okolo 2 400 kilometrov. Národná diaľničná spoločnosť uzavrela zmluvu s budúcim dodávateľom komplexnej služby elektronického výberu mýta na obdobie 14 rokov s možnosťou jej predĺženia o ďalších päť rokov. Vybraný prevádzkovateľ má dodať službu podľa systému DBFOT, čiže navrhni, postav, financuj, prevádzkuj/udržuj a preveď.

Priebeh mýtneho tendra, ktorý bol dvakrát opakovaný, označil Ľ. Vážny za transparentný v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Po podpise zmluvy s budúcim prevádzkovateľom mýtneho systému môžu byť podľa neho zverejnené aj mená členov hodnotiacej komisie Národnej diaľničnej spoločnosti.

Podľa ministra dopravy bolo vylúčenie troch konzorcií z mýtneho tendra správne, aj keď predložili nižšie ceny ako víťaz, pretože nesplnili podmienky účasti. Dôvody ich vylúčenia mali podľa neho zásadný charakter. Ľ. Vážny dodal, že víťazom tendra sa stalo konzorcium, ktoré splnilo podmienky účasti, pričom jeho ponuka nebola najdrahšia, keďže v hre zostalo ako jediné.

Ak by združenie podľa Vážneho nestihlo pripraviť mýtny systém do požadovaného termínu, nebude mu investícia preplatená. Zmluva v takom prípade počíta aj so sankciami. Prevádzkovateľ mýtneho systému by mal podľa Vážneho dostať počas 13 rokov okolo 18 percent z objemu vybraného mýta. Výber mýta by mal v prvom roku fungovania, v roku 2010, dosiahnuť podľa odhadov do 200 miliónov eur. Ľ. Vážny predpokladá, že mýto pre osobné vozidla by mohlo byť zavedené v roku 2013 a zmluva so SkyToll počíta s rozšírením mýtneho systému.

Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)