Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Matečná varí pre reťazce novú drámu. Na čo sú dobré miliónové pokuty

02.08.2019, 14:54 | Veronika Rajničová | © 2019 News and Media Holding

Lezúci hmyz, mŕtve myši, plesne na potravinách, špinavé police a potraviny po záručnej dobe. Čítať si správu z úradnej kontroly potravín je skutočná lahôdka. Nikto netúži nájsť v regáli krabicu plnú muších vajíčok a reťazce za pochybenia právom dostávajú pokutu. Správanie agrorezortu a astronomické sumy pokút sú však prinajmenšom podivné.

  • Tlačiť
  • 24

Miliónové pokuty od roku 2013 už schytalo päť zo siedmich obchodných reťazcov. Absolútnym rekordérom je Billa, ktorá ich má na konte dvanásť. Práve rakúsky reťazec nemeckej matky sa stal zároveň prvým, ktorý má platiť pokutu podľa nového zákona. Podľa neho musia obchodníci zaplatiť do pätnástich dní, odvolanie totiž po novom nemá odkladný účinok na zaplatenie pokuty. Predtým bolo možné, aby sa obchodníci proti uloženej sankcii najskôr odvolali a zaplatili ju až v prípade, že bolo rozhodnuté o ich právoplatnosti.

Neprehliadnite

Aj keď ministerstvo tvrdí, že šesťciferné sankcie využíva len v prípade, keď reťazec opakovane ohrozí zdravie spotrebiteľa a vady neodstráni, aj čiastkové pokuty sa niekedy pohybujú v státisícových hodnotách. Pre porovnanie, v susednom Česku dostávajú reťazce za porušenie hygienických nariadení pokuty v maximálne výške 35-tisíc eur, v Nemecku sa rozpätie pohybuje od desať do dvesto eur.

Načo je to dobré, pýtajú sa obchodníci. Ministerka opakovane tvrdí, že by chcela v regáloch vidieť viac slovenských potravín, represia zo strany štátu však nepomáha. Vysoké pokuty paradoxne 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 24

Tagy Gabriela Matečná, reťazce