Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Na jeden deň „zmizli“ imigranti. Bez nich to nejde, presvedčili sa USA

17.02.2017, 15:30 | rko

Štvrtková protestná akcia A Day Without Immigrants (Deň bez imigrantov) mala poukázať na problematické opatrenia Donalda Trumpa namierené proti migrantom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 8

Bojkotom kritizovali snahy D. Trumpa vybudovať plot na hranici s Mexikom ako aj jeho vyjadrenia o deportácii či obmedzení prílevu imigrantov. Podobný protest sa udial v roku 2006 pod názvom Great American Boycott. Ako vtedy, aj vo štvrtok sa na uliciach konali demonštrácie.

Absencia v práci mala byť formou protestu tých, ktorí v krajine pôsobia ako gastarbeiteri. Od roku 2007 sa v USA počet zamestnancov nenarodených v Amerike zvýšil o 3,1 milióna na 25,9 milióna, uvádza tamojšie ministerstvo práce. Z celkového nárastu zamestnanosti za posledných desať rokov v USA predstavuje prílev gastarbeiterov 56 percent. Celkovo imigranti tvoria až 23 percent zamestnancov v USA, teda takmer každý piaty zamestnanec v Spojených štátoch je imigrant.

Neprehliadnite

Obchody či reštaurácie fungovali vo veľmi obmedzenej prevádzke, respektíve boli úplne zatvorené. Zákazníci našli na dverách odkaz: „Imigranti neprišli do práce, nemáme dostatok ľudí, zatvorené“.

Stravujú sa u imigrantov

Zrkadlo Amerike, taviacemu kotlu národov, nastavil symbol amerického konzumu McDonald's. Množstvo predajní amerického fast foodu bolo po celej krajine zatvorených alebo fungovali len v režime drive-in. Ako informuje web The Independent, nie je oficiálne známe, či gigant v oblasti rýchleho občerstvenia zavrel prevádzky úmyselne, alebo pracovníci protestne neprišli do práce.

Len v reštauračných zariadeniach je zamestnaných 12 miliónov imigrantov, čo v mestách ako New York alebo Chicago predstavuje 70 percent zamestnancov v tomto sektore, uvádza web novín Los Angeles Times. Navyše, úrady odhadujú až 1,3 milióna nelegálne zamestnaných gastarbeiterov.

New York, ako aj zvyšok krajiny, sa razom ocitol bez tisícov kuchárov, robotníkov, inštalatérov či predavačov. Protest zasiahol aj niektoré školy či predškolské zariadenia. Trhoviská utíchli. Od Talianov cez Pakistancov až po Mexičanov – imigranti v práci chýbali.

A Day Without ImmigrantsZdroj: SITA / AP

Imigrantská jar

„Je to ako arabská jar,“ povedal Manuel Castro, šéf hnutia New Immigrant Community Empowerement pre noviny New York Times. Dodal, že ľudia najmä z hispánskej komunity imigrantov prichádzali k nemu a pýtali sa, aký je plán protestu. Ten totiž vznikol takmer z ničoho nič, šíril sa najmä na sociálnych sieťach.

Mnohé reštaurácie, ktoré ostali otvorené, darovali časť svojej tržby organizáciám, ktoré sa zaoberajú hájením práv imigrantov.

V Davisovom múzeu vo Wellesley College zakryli takmer pätinu umeleckých exponátov. Išlo o 120 diel, ktoré buď vyrobil, alebo daroval imigrant.

D. Trump zvykne na Twitteri pravidelne a okázalo reagovať na udalosti v Amerike, k tejto sa však prostredníctvom sociálnej siete nevyjadril.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 8

Tagy Donald Trump, imigranti