Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Mount Evereste sa kopia odpadky

29.03.2017, 11:30 | ČTK

Nepálske úrady vyzvali horolezcov, ktorí počas tohtoročnej jarnej sezóny zamieri na Mount Everest, aby pomohli so zberom odpadkov zanechaných predchádzajúcimi expedíciami na svahoch najvyššej hory sveta. Odpadky budú členovia výprav zhromažďovať vo veľkých vreciach v druhom výškovom tábore, odkiaľ by ich mali dopraviť vrtuľníky do základného tábora.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

odpad

Očakáva sa, že počas nadchádzajúcej jarnej sezóny sa o zdolanie Mount Everestu pokúsia stovky horolezcov a ich sprievodcovia. Expedície zvyčajne prichádzajú v apríli a po aklimatizácii sa v máji vydávajú na vrchol. Pri výstupe za sebou na hore zanechávajú množstvo odpadkov, od kyslíkových fliaš cez stanové plachty a laná až po klasické obaly od potravín.

Podľa horolezcov je potrebné upratať najmä druhý výškový tábor, kde zostalo po rokoch 2014 a 2015 množstvo stanov a zásob po výpravách, ktoré boli kvôli prírodným katastrofám nútené výstup predčasne ukončiť.

Neprehliadnite

Lezecká sezóna v roku 2014 bola ukončená po tom, čo 16 nepálskych sprievodcov zabila na Mount Evereste lavína. Nasledujúci rok zasiahli oblasť na jar ničivé zemetrasenia, ktoré si vyžiadali 9-tisíc obetí. Otrasy pôdy takisto odtrhli lavínu, ktorá zavalila základný tábor na Evereste a usmrtila 18 ľudí.

Horolezci, ktorí onedlho začnú stúpať na najvyššiu horu sveta, budú zhromažďovať odpadky v druhom výškovom tábore vo vreciach, pričom do každého z nich sa zmestí 80 kilogramov odpadu. Vrecia budú následne zavesené na helikoptéru, ktorá ich dopraví do základného tábora. Vrtuľníky vynášajú do druhého výškového tábora, ktorý sa nachádza vo výške 6 400 metrov nad morom, laná a ďalšie vybavenie a naspäť sa vracajú spravidla prázdne.

Vďaka využitiu helikoptér nebudú musieť odpadky nosiť nadol šerpovia. Cesta späť z druhého výškového tábora vedie cez zradný ľadopád Khumbu, kde už zahynulo mnoho horolezcov.

Skúsený sprievodca Russell Brice, ktorý patrí k hlavným organizátorom expedícií, ponúkol šerpom finančnú odmenu, ak znesú odpadky z väčších nadmorských výšok do druhého výškového tábora. K dispozícii budú mať vrecia s objemom päť kilogramov. Za každý kilogram odpadkov dostanú dva doláre, napísala agentúra AP.

V minulých rokoch horolezci podľa agentúry Reuters odpratali zo svahov Mount Everestu 16 ton odpadkov. Koľko ich tam ešte zostáva, nie je jasné.

V minuloročnej sezóne pokorilo vrchol Everestu vo výške 8 848 metrov nad morom viac ako 600 ľudí stúpajúcich ako z nepálskej, tak z čínskej strany, napísala agentúra Reuters. Podľa nepálskych úradov bude tento rok toto číslo ešte vyššie.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy odpad