Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Slovensku sa vlani spotrebovalo najviac elektriny v histórii

23.07.2018, 13:11 | SITA

Na Slovensku sa v minulom roku spotrebovalo najviac elektriny v histórii samostatného štátu. Vlani sa dokonca spotrebovalo viac elektriny ako za celú éru merania spotreby, teda od roku 1983. Ako vyplýva z údajov zverejnených Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, po prekonaní hranice 30 terawatthodín v roku 2016 dosiahla spotreba elektriny Slovenska v minulom roku vyše 31 terawatthodín.

  • Tlačiť
  • 8

V minulom roku Slovensko opätovne zaznamenalo vysoký dovoz elektriny zo zahraničia. Keďže prostredníctvom domácich energetických zdrojov sa vyrobilo len niečo vyše 28 terawatthodín elektriny, doviezť sme museli zhruba 3 terawatthodiny elektriny.

Podiel importu na spotrebe elektriny sa tak zvýšil na 9,8 percent, v roku 2016 to bolo 8,8 percent. „Od roku 2007, keď sa elektrizačná sústava Slovenska stala importnou, bol v roku 2017 objem importu a aj jeho podiel na spotrebe elektriny Slovenska najvyšší,“ dodal prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Neprehliadnite

Na Slovensku sa v minulom roku vyrobilo spomínaných vyše 28 terawatthodín elektriny. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 575 gigawattthodín. Najviac sa vyrobilo prostredníctvom jadrových elektrární, ktorých podiel na výrobe dosiahol takmer 54 percent.

Druhý najväčší podiel na vyrobenej elektrine tvorili fosílne palivá (20,4 percenta). Na výrobe elektriny z fosílnych palív mali najväčší podiel zemný plyn (32,7 percenta), hnedé uhlie (30,1 percenta a čierne uhlie (20,3 percenta).

Z obnoviteľných vedie biomasa

Rovnako ako v rokoch 2015 a 2016 bola v minulom roku výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov (8,7 percenta) takmer spolovice z biomasy. Bioplyn a fotovoltické elektrárne mali naďalej na výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov štvrtinový podiel.

„Vodné elektrárne napriek poklesu výroby v roku 2017 dosiahli za posledných sedem rokov tretí najvyšší objem vyrobenej elektriny s podielom 16,7 percenta,“ konštatovala firma SEPS vo svojej výročnej správe. Najväčším výrobcom elektriny s trhovým podielom 69 percent sú naďalej Slovenské elektrárne.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy elektrina, energetika, energie