Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Slovensku sa vlani spotrebovalo najviac elektriny v histórii

23.07.2018 | SITA

Diskusia (8 reakcií) Pravidlá diskusie

23.07.2018 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky spotreba elektriny stagnuje. http://www.bfe.admi...
V Ženeve dokonca klesá. Kedysi bol aj kantón Ženeva exportérom, no spotreba predbehla produkciu niekedy pred 50 rokmi a dnes domáca produkcia pokrýva ani nie tretinu spotreby, 28%. Veľké zdroje sú priehrada Verbois, elektráreň priamo v meste na rieke Rhône a spaľovňa odpadu. https://www.ge.ch/s...

Švajčiarsky energetický mix je 40% jadro, 60% voda, pod 1% fosílne palivá. Tie sa objavujú kvôli kogenerátorom. Teplo samotné je škoda vyrábať, robí sa spolu s elektrinou a vysoké teploty sa zužitkujú v turbíne. Nízkopotenciálové teplo na vykurovanie. Vláda pod tlakom ľudu sľúbila, že nové jadrové elektrárne nebudú a staré sa nebudú obnovovať - teda v tej istej lokalite sa nepostaví žiadny nový reaktor, ale všetko bude dekomisionované. Elektrikári začali boj o predlžovanie životnosti.

Na Zlodejsku je znepokojivý trend tzv. "obnoviteľných" zdrojov. Solárne panely sú neúmerne zastúpené, lebo to nie je spontánna penetrácia technológie na základe ekonomickej kompetitivity, ale špinavý smerácky business presunu subvencií do súkromných vrecák. Podobne aj tzv. "biomasa" - ide prevažne o drevnú štiepku často zo zdravých stromov. Subvencia je privysoká a štiepku aj keby sypali do rieky, aj tak sa to vyplatí. Tiež podpora uhlia do alobalu v Novákoch je škodlivá ekonomicky i ekologicky. Ale keď treba kradnúť, škodlivosti sa medze nekladú.

24.07.2018 | jannys

Pčolinský: Firmy smeráka Chudíka dostali dotáciu milióny eur: https://goo.gl/cFeozd

Chudíkove firmy získali dotáciu takmer 11 miliónov: https://goo.gl/oCYya5

Podozrenia z kupovania hlasov: https://goo.gl/xwXf6V

24.07.2018 | PaloK

Rozprávate, ako keby SR bola jediná krajina Európskej Socialistickej Fašúnie, v ktorej sa pod označením podpora obnoviteľných zdrojov podporuje neobnoviteľný presun vybratých daní do súkromných rúk spriaznených ľudí.

24.07.2018 | bozsky

Vo Svajciarsku sa nestavaju nove tovarne, kdezto na Slovensku sa rozsiruje vyroba a s otvorenim Jaguar-LandRover zase narastie spotreba. Ak nahodou pride aj 5. automobilka, zase rapidne stupne spotreba. Ale to by ti nejako nepasovalo tvojho zaslepeneho obrazu. Stale sa cudujem, ako neobjektivny dokaze byt akademik. Je smutne, ze IQ neznamena rozumne nazory, neznamena objektivitu a ze nedokaze pohltit ten hnev, ktory v sebe roky dusis.

Ani v Nemecku to nebola "spontanna penetracia". Prvotne dotacie boli viac ako 10x vyssie, ako su dnesne dotacie na solarne elektrarne. Aj v Nemecku sa stale dotuje uholna energia a ine neekologicke formy vyroby elektrickej energie.

A len pre tvoje info, rozobratie "beznej atomky" v Nemecku stoji asi 1,2-1,5 miliardy euro a trva to 15-17 rokov.

24.07.2018 | Roman Kanala

Aha, bozky. Expert na vkladanie svojich výrokov do úst iných. Môj príspevok bol deskriptívny, nie analytický.

Že "bozky" reaguje neuroticky na zmienku o smeráckych zlodejinách je symptomatické.

24.07.2018 | bozsky

Tvoj prispevok bol primitivny, ako vacsina toho, co tu popises. A da sa definovat ako hate speech podla liberalnych hodnot. Asi by bolo najlepsie napisat tvojmu zamestnavatelovi, nech si pozrie, ako reprezentujes taku vazenu instituciu.

Neurotik si ty. Tvoje vybuchy primitivnosti a zlosti su tu uz legendarne. A obhajujem Slovensko, na ktore stale bezdovodne kydas. Lebo keby si spomenul fakty aj v inych krajinach, zrazu by si nemohol prezentovat svoj hate.

24.07.2018 | HlasNaHlas

A to bolo rečí o tom, ako je zbytočné stavať elektrárne, lebo vraj elektrina lacnie. Niekoľkí mudrlanti to na tomto fóre tvrdili. Ja tvrdím, že čo si vyrobíme doma, je naše celé vrátane pracovných príležitostí pri stavbe a prevádzke elektrárne. A vzťahujem to nielen na elektrárne, ale na výrobu celkovo.

24.07.2018 | Roman Kanala

Trh s elektrinou už nie je "domáci" a "zahraničný". Je to jednotný prepojený trh. Elektrina vyrobená "doma" a "v zahraničí" sa líši len DPH.