Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Na Slovensku tento rok pribudnú dve nové nákupné centrá

02.01.2017, 17:30 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Dôchodkový vek sa od začiatku tohto roka zvýšil na 62 rokov a 76 dní

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Dôchodkový vek na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšil na 62 rokov a 76 dní. Týka sa to ľudí, ktorí sa narodili po 31. decembri 1954. „Výnimkou sú poistenci, ktorým sa zachováva znížený dôchodkový vek, teda ženy v závislosti od počtu vychovaných detí a poistenci v závislosti od získaného obdobia zamestnania v I. pracovnej kategórii alebo obdobia služby v I. alebo II. kategórii funkcií,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Do I. pracovnej kategórie patria napríklad práce v baníctve, v jadrových elektrárňach, či ťažobnom priemysle. V I. alebo II. kategórii funkcií sú policajti a vojaci.

Po útlme v prvej polovici roka 2016 sa ponuka plôch nákupných centier v Európe začína rozrastať. Očakáva sa, že do konca roka 2017 pribudne približne 8,1 milióna štvorcových metrov plôch. Na Slovensku by mali v tomto roku pribudnúť dve nové obchodné centrá. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Cushman & Wakefield. V roku 2016 neboli na Slovensku otvorené žiadne nákupné centrá. Dva obchodné komplexy v Prešove a Banskej Bystrici, ktorých otvorenie je naplánované v roku 2017, prinesú spolu 35-tisíc štvorcových metrov novej nákupnej plochy. Ako spoločnosť ďalej informovala, celková rozloha nákupných centier na Slovensku predstavuje 1 321 500 štvorcových metrov.

Zdroj: SITA

VÚB banka plánuje niekoľkodňovú technickú odstávku. Pre údržbu systému nebudú k dispozícii viaceré služby od 5. januára 2017 od osemnástej hodiny do 9. januára 2017 do siedmej hodiny ráno. Podľa zverejnených informácií platobné karty budú plne funkčné.

Kanadská polícia zatkla na letisku v Calgary pilota, ktorý sa posadil do kokpitu dopravného lietadla v stave opitosti. Muža, identifikovaného ako 37-ročného Slováka Miroslava G., vyviedli z pilotnej kabíny v sobotu ráno miestneho času, krátko pred plánovaným odletom z Calgary do mexického Cancúnu. Ešte dve hodiny po zatknutí mu zistili v tele viac než trojnásobne väčšie množstvo alkoholu, ako povoľujú predpisy. Voči zatknutému Slovákovi vzniesli obvinenie z prevzatia zodpovednosti nad lietadlom v nespôsobilom stave.

Hodnota kybernetickej meny bitcoin sa počas pondelkového obchodovania po prvý raz za tri roky vyšplhala nad hranicu tisíc dolárov. Pokračuje tak v raste po tom, čo vlani posilnila o 125 percent. V pondelok dopoludnia hodnota bitcoinu stúpla o 2,5 percenta a dostala sa na 1 022 dolárov. To predstavuje najvyššiu úroveň od konca roka 2013, napísala agentúra Reuters.

Takmer sto rokov po tom, ako mesto New York prvýkrát nakreslilo plány nového metra pod východnou časťou Manhattanu, sprístupnili v nedeľu na poludnie pre verejnosť prvé tri stanice novej, dlhoočakávanej linky metra Second Avenue. Očakáva sa, že denne novú linku využije asi 200-tisíc cestujúcich. Mesto dúfa, že nová linka uľaví zápcham v metre, keďže v New Yorku ho denne využíva v priemere 5,6 milióna ľudí. Začiatok výstavby druhej etapy zatiaľ nebol stanovený, chýbajú financie. Linka metra Second Avenue je už teraz najnákladnejšou linkou metra vo svete. Americký spravodajský portál Vox odhaduje, že náklady na ňu dosiahli 2,2 miliardy dolárov (2,0 miliardy eur) na kilometer.

Nová linka metra Second AvenueZdroj: SITA / AP

Turecká polícia zatkla v súvislosti s teroristickým útokom na nočný klub Reina v Istanbule ôsmich podozrivých. Bez uvedenia podrobností to v pondelok uviedla turecká tlačová agentúra Dogan. Samotný útočník, ktorý pri útoku na uvedený klub počas osláv príchodu nového roka zastrelil 39 ľudí vrátane najmenej 26 cudzincov, je zrejme stále na úteku. K najnovšej masakre v Istanbule sa medzičasom prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Útočníka identifikovali ako osobu pochádzajúcu zo strednej Ázie, pravdepodobne z Uzbekistanu alebo Kirgizska.

Viac ako dva mesiace po voľbách zahájili v pondelok politici na Islande už štvrtý pokus o vytvorenie vlády. K rokovaciemu stolu sa pritom vrátili strany, ktoré sa neúspešne pokúsili kabinet vytvoriť hneď po voľbách. Rokovať o novej vláde začala Strana nezávislosti, ktorá voľby vyhrala, a dve nové politické zoskupenia – Jasná budúcnosť a Vidreisn, čo v islandčine znamená reforma či obnova.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)