Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Na ťahu nie je len Jahnátek, ale aj Žiga. Obaja môžu konať aj nezávisle

Elektrina pre podniky bude lacnejšia. To sľúbila vláda v programovom vyhlásení. Pridrahá elektrina pre firmy je pod dlhodobou kritikou Bruselu. Zmieňuje sa o nich v podstate v každoročnej správe o krajine.

17.07.2017, 05:00 | Katarína Ragáčová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ceny elektrickej energie sú v porovnaní so susednými krajinami vysoké a zahŕňajú niekoľko politicky motivovaných cenových komponentov, píše sa v poslednej správe Európskej komisie z februára, ktorá trocha zapadla, keďže vláda riešila „kauzu“ vysokých cien energií.

Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat bola cena elektriny pre podniky v prvom polroku 2016, keď odrátame dane a iné poplatky štátu štvrtá najdrahšia v Európskej únii. Aj s týmito poplatkami je oveľa vyššia ako v porovnateľných krajinách, teda v Česku, Poľsku a Maďarsku.

Cena elektriny pre podniky, 2. polrok 2016Zdroj: Eurostat

Úloha pre oboch

Na ceny elektriny by mohla mať vplyv vláda aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. A to všetko pri zachovaní politickej nezávislosti. „V koncových cenách elektriny uhrádzame sociálnu politiku štátu, ako aj nesprávne nastavenú podporu obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla,“ konštatuje energetický analytik Jozef Badida z portálu energieprevas.sk.

Neprehliadnite

K zníženiu by mohlo prísť, ak by vláda splnila svoj sľub, ktorý dala podnikateľom vo svojom programovom vyhlásení. V ňom sa zaviazala, že „pre podporu konkurencieschopnosti priemyslu vláda posúdi možnosti, ktoré povedú k zníženiu koncovej ceny elektriny pre priemyselných odberateľov, a to v súlade s pravidlami EÚ pre oblasť štátnej pomoci“.

Ministerstvo hospodárstva na čele s ministrom Petrom Žigom zatiaľ nepredložili žiadnu zmenu zákona, ktorá by viedla k zníženiu cien pre podniky.

P. Žiga hovoril o tom, že by koncové ceny elektriny mohli klesnúť najmä po prehodnotení podpory obnoviteľných zdrojov energií. Za ňu platia firmy aj domácnosti v takzvanej tarife za prevádzkovanie systému. Tá je v súčasnosti na úrovni 26,2030 eura za megawatthodinu. Pričom každoročne stúpa. Ešte pred piatimi rokmi bola na úrovni 15,7 eura za megawatthodinu.

Zatiaľ k zníženiu neprišlo, ministerstvo hospodárstva podľa jeho hovorcu Maroša Stana však „zriadilo pracovnú skupinu, ktorá v súčasnosti nastavuje optimálny model podoby tarify za prevádzkovanie systému tak, aby sa podarilo dosiahnuť zníženie ceny elektriny pre podniky“.

„Je pravdepodobné, že to bude model, ktorý využívajú v Rakúsku a Českej republike, teda zľava, ktorú ako náklad prevezme štátny rozpočet,“ povedal M. Stano. Riešenie by podľa neho malo byť známe ešte tento rok.

Podľa J. Badidu by k zníženiu cien mohlo prispieť aj odstránenie zákazu a nastavenie podmienok pripájania nových obnoviteľných zdrojov energií. Čo mimochodom tiež kritizovala komisia.

K poklesu by mohlo prísť aj v prípade, že by firmy aj ľudia nedotovali v tarife za prevádzku systému ťažbu stratového hnedého uhlia. Pričom táto dotácia sa na celkovej sume za tarifu pohybuje na úrovni jednej pätiny. Podpora hnedého uhlia mala byť pôvodne nastavená až do roku 2030, v súčasnosti už minister P. Žiga priznáva, že by sa mohla skrátiť.

Ak by bol úrad nezávislý

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu TRENDU. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy elektrina, Európska komisia, Jahnátek, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví

Diskusia (0 reakcií)