Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na útoky v Sýrii sme Trumpa nahovorili my, pochválil sa Macron

16.04.2018, 09:08 | TASR

Francúzsko presvedčilo amerického prezidenta Donalda Trumpa, že je potrebné zostať v Sýrii a podniknúť vzdušné útoky v odplate za údajný útok chemickými zbraňami. Uviedol to v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého vyjadrenie citovala agentúra AP.

  • Tlačiť
  • 7

USA, Británia a Francúzsko mali na útok na území Sýrie „plnú medzinárodnú legitimitu,“ povedal Macron v rozhovore pre miestne televízne stanice BFMTV a RMC a tiež investigatívny internetový server Mediapart. „Šlo o odvetný krok, nie vojnový čin“, povedal E. Macron pri obhajobe operácie.

Vzdušné útoky na území Sýrie označil E. Macron za doteraz jeho najväčšiu výzvu v oblasti zahraničnej politiky. Zdôraznil, že Francúzsko je na diplomatickej scéne a v Organizácii Spojených národov (OSN) najaktívnejšia krajina.

Neprehliadnite

„Pred desiatimi dňami chcel prezident Trump zo Sýrie stiahnuť americké vojenské jednotky. Presvedčili sme ho, že je potrebné (v Sýrii) zostať,“ povedal E. Macron. Dodal, že Trumpa tiež presvedčil, aby útoky obmedzil na chemické zariadenia.

Francúzsky prezident tiež avizoval diplomatické snahy zo strany Francúzska zamerané na hľadanie mierového riešenia tamojšieho dlhoročného konfliktu. Do novej diplomatickej iniciatívy chce Francúzsko zahrnúť západné mocnosti, Rusko a Turecko.

Francúzsko, USA a Británia v noci na sobotu vykonali vzdušné útoky na ciele v Sýrii, a to v odplate za údajný útok chemickými zbraňami v meste Dúmá, z ktorého obviňujú sýrsku vládu.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Donald Trump, Emmanuel Macron