Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na výskum aj na ubytovňu. Ako peniaze z rezortov SNS idú na tie isté adresy

06.02.2019, 13:11 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

„Prosím?“ ozve sa po krátkom zvonení energický mužský hlas v telefóne. „Dobrý deň, tu redaktor týždenníka TREND, hovorím s pánom Kubínom?“ V telefóne ostane ticho, po pár sekundách mlčania muž zloží.

  • Tlačiť
  • 16

(Článok sme aktualizovali 11. februára 2019 na základe informácií ministerstva pôdohospodárstva. Zmeny sú uvedené kurzívou. Stanovisko MPRV SR uvádzame aj na konci textu)

Aj nasledovné esemesky ostanú bez odpovede. Telefónne číslo patrí Milanovi Kubínovi, ktorého eseročka Neuropower získala od ministerstva školstva stimul na výskum a vývoj vo výške 1,2 milióna eur.

Keď ministerka školstva Martina Lubyová zvolala na Úrad vlády tlačovú konferenciu, na ktorej sa prijímatelia stimulov snažili obhájiť serióznosť svojho podnikania a tým aj celej dotačnej schémy, M. Kubín medzi nimi chýbal. Vlastník spoločnosti Neuropower možno nechcel vysvetľovať, prečo podiel vo firme vlastní okrem neho aj britská schránková spoločnosť Neuropower Ltd.

Milan Kubín ovláda časť firmy Neuropower priamo a časť cez britskú schránku Neuropower Ltd, ktorá sídli v rodinnom dome na okraji Liverpoolu.Zdroj: Google Maps

Ide o firmu, ktorá sídli v radovom rodinnom dome na okraji Liverpoolu a nič nenasvedčuje tomu, že by tam prebiehal akýkoľvek výskum a vývoj. Jediná zverejnená osoba v orgánoch tejto spoločnosti je holandský právnik a profesionálny zakladateľ firiem, ktorý figuruje v desiatkach ďalších zahraničných aj domácich spoločností.

Neprehliadnite

Slovenské zákony pritom vyžadujú, aby boli koneční prijímatelia štátnych dotácií známi. M. Kubín bol dopísaný do registra partnerov verejného sektora ako jediný konečný prijímateľ výhod aj za britskú firmu až po tom, ako 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16

Tagy dotácie, Duckého zmenky, Lubyová, Matečná, SPP, stimuly, zastavme korupciu