Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na začiatku roka na nich Fico kydal. Teraz im Jahnátek pomáha

29.11.2017, 13:29 | Katarína Ragáčová | © 2017 News and Media Holding

Keď pred rokom dovolil regulačný úrad, aby distribučné spoločnosti zdvihli poplatky za ističe, pričom niektorým domácnostiam a obciam stúpli faktúry za elektrinu rádovo aj o niekoľko stopercent, premiér Robert Fico sa veľmi rozčertil. Okrem iného aj preto, že sa na tom začal politicky priživovať jeho koaličný partner Andrej Danko.

  • Tlačiť
  • 0

Premiér tak musel konať až neobvykle tvrdo. Nariadil úradu prehodnotiť svoju vyhlášku, vrátiť ceny za distribúciu elektriny na úroveň cien z roka 2016, zosadil svojho predsedu regulátora Jozefa Holjenčíka a presadil si nové pravidlá voľby šéfa úradu aj celej regulačnej rady. Na stoličku šéfa regulačného úradu sa posadil Ficov spolustranník Ľubomír Jahnátek.

V energetických kuloároch sa hovorilo, že vyššími cenami za ističe chcel úrad kompenzovať distribučným spoločnostiam veľký dlh na takzvanej tarife za prevádzkovanie systému (TPS).

Po celý rok sa tiež očakávalo, že Ficove gesto voči spotrebiteľom ku koncu roka nahradí iné gesto voči distribučkám.

Čo sa udialo

Koncom novembra Ľ. Jahnátek oznámil, že sa úrad rozhodol neznížiť cenu za tarifu za prevádzkovanie, napriek tomu, že podmienky na to sú. V časoch, keď cena elektriny na burze rastie, výkupná cena pre výrobcov z obnoviteľných zdrojov elektriny ale aj výrobcov z uhlia by sa mala znižovať.

„Takže ak sa nám o päť eur zvýšila burzová cena a tie vykúpené množstvá boli vždy finančne poddimenzované, rozhodli sme sa pre rok 2018 TPS nemeniť,“ povedal na tlačovej konferencii Ľ. Jahnátek.

Neprehliadnite

Cena za megawatthodinu bude vo výške 26,2 eura, teda na úrovni tohto roka. Vlani bola TPS na úrovni 22,90 eura za megawatthodinu.

Ako pripomína Republiková únia zamestnávateľov spomedzi regulovaných položiek je TPS najproblematickejšou tarifou. A v období rokov 2009 až 2014 zdražela viac ako osemnásobne, z 2,72 eura za megawatthodinu na 21,82 eura za megawatthodinu. 

Celkovo na budúci rok dostanú distribučky ako podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a kombinovanej vysokoúčinnej výroby elektriny a tepla bude na úrovni 485 miliónov eur, na výrobu elektriny z domáceho uhlia dostanú 98 miliónov eur. 

O čo ale ide? Distribučné spoločnosti majú povinnosť 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Daniel Křetínský, Ľubomír Jahnátek, Robert Fico, ÚRSO

Diskusia (0 reakcií)