Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Na založenie s.r.o. (opäť) nepotrebujete 5000 eur

05.01.2016, 00:00 | PR

Inzercia| Ak ste pred koncom roka odkladali založenie novej spoločnosti, teraz je na to už správny čas.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu

Od 1.1.2016 je možné založenie sro bez vkladu 5000 eur do banky. Okrem toho, spoločnosť zapísaná do Obchodného registra v novom roku neplatí za celý rok 2016 daňovú licenciu. Základné imanie ostáva minimálne 5000 eur, zjednodušuje sa však spôsob jeho dokladovania, hovorí Tomáš Hôra, advokát spolupracujúci s portálom na zakladanie spoločností SroOnline.sk.

Pred zmenou zákona bol potrebný výpis z účtu
„Podľa pravidiel platných pred januárom 2016 mali zakladatelia spoločnosti povinnosť vložiť základné imanie do banky a vyžiadať si výpis z účtu, ktorý sa prikladal k návrhu na zápis do Obchodného registra. Dnes už táto povinnosť neplatí. Obchodný zákonník sa v časti splácania vkladov spoločníkov vrátil do stavu, v akom bol pred 1. decembrom 2013,“ hovorí advokát Tomáš Hôra.

Teraz už založíte firmu aj bez 5000 eur na účte
Zalozenie sro sa konečne zjednodušuje. Po novom už nemusíte chodiť do banky, otvárať osobitný účet, vkladať na neho 5000 eur a ani vyžiadať výpis z účtu. To všetko platí bez ohľadu na to, v ktorom registrovom súde máte sídlo firmy. Všetky tieto kroky sú dnes minulosťou. Po novom Obchodnému registru stačí namiesto výpisu z účtu iba písomné vyhlásenie správcu vkladu, že týchto 5000 eur bolo splatených v hotovosti k rukám správcu vkladu. Správcom vkladu je jeden zo zakladateľov spoločnosti.

"1-eurová eseročka" stále nie je aktuálna
Aj po novele Obchodného zákonníka, účinnej od 1.1.2016, základné imanie pre s.r.o. ostáva v minimálnej výške 5000 eur. Síce v parlamente boli návrhy na zníženie základného imania pre eseročky na 1 euro, avšak táto zmena sa nakoniec neschválila,“ pripomína advokát Tomáš Hôra. Dobrou správou je aspoň to, že po novom 5000 eur nemusíte fyzicky mať na účte v banke, ale postačuje len písomné vyhlásenie. Celý postup na založenie spoločnosti nájdete v článku Ako založiť s.r.o.

Vhodný čas na založenie novej s.r.o.?
Ak ste na konci starého roka váhali, či založiť novú s.r.o., teraz je na to už správny čas. V prípade prvozápisu do Obchodného registra napríklad v januári alebo februári 2016, budete mať celý rok 2016 oslobodený od daňovej licencie. Prvýkrát daňovú licenciu eventuálne zaplatíte až v roku 2018 spätne za rok 2017 (aj to len v prípade, ak splníte podmienky na jej platenie). Práve otázka daňovej licencie je pre niektorých podnikateľov natoľko závažná, že kvôli jej plateniu sa rozhodli pre zrušenie sro. Samotná likvidacia sro je častokrát lacnejšia ako výška daňovej licencie.

Ak ste sa už rozhodli pre založenie s.r.o. a zároveň chcete na registrovom konaní ušetriť čas a nemalé peniaze, môžete využiť výhody online založenia s polovičnými súdnymi poplatkami a bez vkladu 5000 eur cez portál SroOnline.sk. Založiť novú s.r.o. online môžete už za 259 eur.

pr_sroonline_02

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu