Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nad Sibírou padali z lietadla zlaté ingoty

15.03.2018, 12:20 | ČTK

Niekoľko ton zlata vypadlo z lietadla, ktoré vo štvrtok odštartovalo z Jakutska na Sibíri, pravdepodobne s poruchou na dverách nákladového priestoru. Uviedla to ruská redakcia BBC s odvolaním sa na miestne médiá, ktoré zverejnili zábery zlatých tehál rozsypaných na štartovacej dráhe. Podľa agentúry Interfax z lietadla nepadali zlaté, ale strieborné tehly – celkom asi 200 kusov, z ktorých len časť skončila na dráhe.

  • Tlačiť
  • 1

Len zo štartovacej dráhy podľa miestnych médií zozbierali 172 zlatých tehál, z ktorých každá vážila 20 kilogramov. Lietadlo prepravovalo celkom deväť ton zlata v odhadovanej hodnote viac ako 21,5 miliardy rubľov (približne 305 miliónov eur).

Letisko v Jakutsku pripustilo, že z nákladného lietadla An-12 pri vzlete vypadol „obzvlášť cenný náklad“ po tom, čo sa odtrhla ľavá časť dverí nákladového priestoru. Posádka sa potom rozhodla vrátiť na letisko, kde úspešne pristála.

Letisko teraz strážia posilnené jednotky polície, v okolí policajti prehľadávali okoloidúcich aj autá.

Neprehliadnite

Na letisku sa vysypali ingoty zliatiny zlata a striebra, „celý náklad sa však podarilo pozbierať“, povedal neskôr Interfaxu hovorca banskej spoločnosti z Čukotky, ktorá je „dcérou“ kanadskej spoločnosti Kinross Gold.

Pri nehode nebol podľa neho zranený žiaden zo siedmich členov posádky ani z dvoch zástupcov firmy na palube lietadla. V Jakutsku mal stroj medzipristátie, aby natankoval palivo.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy lietadlo, Rusko, zlato