Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nahrávky Gorily ako Kočnerova hra? To je konšpirácia

05.12.2018, 12:43 | Eva Mihočková | © 2018 News and Media Holding

Polícia vykonala domové prehliadky u Mariána Kočnera v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. V trezore jedného z Kočnerových domov však urobila nečakaný objav - nahrávky odpočúvaní bytu na Vazovovej ulici známe ako kauza Gorila. Informoval o tom Denník N. Predseda parlamentného výboru na kontrolu SIS Gábor Grendel hovorí, že to môže pomôcť vyšetrovaniu starej kauzy.

  • Tlačiť
  • 2

Čo znamená nájdenie nahrávok Gorily v Kočnerovom byte?

Ak sa budú zhodovať s citátmi zo spisu Gorila na internete, tak to bude jednoznačný dôkaz, že ten spis bol autentický. Bude to tiež znamenať, že obrana skupiny Penta a niektorých politikov, že ten spis je podvrh, bola klamlivá. A napokon to bude znamenať, že niekto po roku 2006, teda po skončení druhej Dzurindovej vlády, tieto nahrávky nelegálne vyniesol zo Slovenskej informačnej služby a buď ich odovzdal, alebo predal ďalším ľuďom.

Dozvieme sa, či tá nahrávka je naozaj autentická? Pretože to bude záležať od vôle polície podrobiť ju znaleckému dokazovaniu či konfrontácií so zdrojmi SIS.

Verím, že sa to dozvieme. Pretože stačí porovnať zvukový záznam s prepisom. K tomu netreba ani znalecký posudok. Stačí zistiť, či sa zhodujú dátumy, udalosti, konkrétne rozhovory. Dá sa urobiť dokazovanie, či to nie je zostrihané, ale na základe mojich informácií som presvedčený, že aj bez znaleckého posudku to bude úplne jednoznačné. Či to bude postačovať aj ako dôkazový materiál v trestnom konaní, je skôr otázka na trestných a ústavných právnikov, keďže sa k tomu vyjadroval aj Ústavný súd.

Neprehliadnite

Môže to nejako pomôcť vyšetrovaniu, aj keby to nebolo pripustené ako dôkaz?

Môže to byť pripustené ako potvrdzujúca indícia pre tie udalosti, ktoré boli v spise opísané, takže áno.

Môže byť objavenie tých nahrávok súčasťou Kočnerovej hry? Teda že chcel, aby ich policajti našli a aby tak pripomenul mocným ľuďom, ktorí ho chránili, že stále má k dispozícii veľa nebezpečného materiálu?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Gábor Grendel, Gorila, Marian Kočner, SIS