Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najdlhšie lety na svete ohrozuje byrokracia a úrady. Qantas s nimi chce vybabrať

14.02.2020, 17:22 | Ján Meľuch | © 2020 News and Media Holding

Letecká spoločnosť sa musí na rekordne dlhých letoch a rekordnom pracovnom čase dohodnúť s asociáciou pilotov, v opačnom prípade hrozí krach celého projektu najdlhších letov na svete.

  • Tlačiť
  • 0

Presne 19 hodín a 19 minút trval testovací let austrálskej spoločnosti Qantas medzi americkým New Yorkom a austrálskym Sydney, ktorý sa uskutočnil vlani v októbri. O mesiac na to sa podobne dlhý let uskutočnil aj na trase medzi Sydney a Londýnom. Podobné lety by sa mali podľa Qantasu stať skutočnosťou do niekoľkých rokov.

Prvé lety na takto dlhých trasách v rámci projektu Sunrise boli testom posádky a cestujúcich. Skúmali sa vplyvy dlhého letu na ľudské telo, pretože za pár hodín lietadlo prekoná až 15 časových pásem. Testovalo sa aj lietadlo, ktoré by malo na týchto trasách lietať.

Prvé mesiace roku 2020 sa stali testom aj pre samotnú spoločnosť. Len čo jeden problém vyriešila, objavil sa ďalší.

Pod tlakom

Prvým zo série problémov bolo rozhodnúť, aké lietadlo na prekonanie rekordnej vzdialenosti použiť. Austrálsky dopravca sa rozhodoval medzi americkým Boeingom (777-X) a európskym Airbusom (A350-1000). Prvé lietadlo len pár týždňov dozadu zažilo svoju premiéru, druhé je už pár rokov v prevádzke a dopravcovia s ním majú pozitívne skúsenosti.

Neprehliadnite

Voľba nakoniec padla na Airbus a spoločnosť si predbežne objednala desať týchto lietadiel. Európsky producent lietadiel dal spoločnosti deadline do konca marca. Ak chce Qantas začať lietať v roku 2022 či 2023, musí ich Airbus stihnúť vyrobiť a dodať.

Tu sa najvážnejší problém celého projektu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Airbus, letecká doprava, Qantas

Diskusia (0 reakcií)