Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko: najhoršia krajina pre baníkov

12.08.2009, 15:21 | František Múčka | © 2009 News and Media Holding

Slovensko je aj bez posledného nešťastia v úmrtnosti na úrovni Číny.

  • Tlačiť
  • 7

Porovnávať rizikovosť baní nie je ľahké. Každá je iná, veľkú úlohu zohrávajú geologické podmienky, podľa ktorých sa určuje spôsob ťažby. Nehovoriac o hĺbke ložísk a podobných dôležitých detailov.

No porovnanie rizikovosti práce v uhoľných baniach za posledné roky môže naznačiť, či sú slovenskí baníci vystavení nadmernému riziku, alebo skôr „štandardnému“. Zohnať komplexné štatistiky za uhoľné baníctvo sa TRENDU nepodarilo. Ale nejaké dáta k dispozícii sú.

Najprv USA. V rokoch 2004 až 2008 zahynulo v uhoľných baniach v Spojených štátoch 171 baníkov, respektíve už dlhodobo je ročný priemer úmrtí okolo čísla 30. USA sú pritom jeden z top uholných producentov. Ročne vyrobia viac ako miliardu ton. Prepočítané na tony, ročne jeden život zaplatí za 30 až 35 miliónov ton vyprodukovaného uhlia. 

V strednej Európe je situácia ďaleko horšia. V Poľsku, ktoré sa tiež ráta medzi veľkoproducentov, sú banské nešťastia  pomerne časté. Podľa BBC  či iných zdrojov tam ročne pri ťažbe uhlia zahynie v priemere 20 baníkov. Prepočítané na tonu vyťaženého uhlia, je to pribižne sedem miliónov ton na jeden ľudský život.

Veľmi podobne je na tom Česká republika. Za posledných päť rokov je priemer úmrtí v baníctve podľa Štátnej banskej správy približne 10.  Prepočítané na tonu vyprodukovaného uhlia je to zhruba šesť miliónov ton na jeden ľudský život. V Česku sa ročne vyťaží tridsať razy viac uhlia, ako na Slovensku.

A teraz Slovensko. Len publikované banské nešťastia od od roku 2006 hovoria o ôsmich mŕtvych za roky 2006 až 2008. Krajina ročne vyťaží niečo vyše dvoch miliónov ton uhlia, nedostala sa tak ani do zoznamu troch desiatok najväčších producentov. Za posledné roky, bez započítania posledného veľkého nešťastia, sa pomer úmrtí dostal pod jeden milión ton ročne.

A teraz Čína, tá je považovaná za najnebezpečnejšiu krajinu pre baníkov. Ročne tam zomrie menej ako 5-tisíc z nich, s klesajúcou tendenciou v posledných rokoch. Krajina ročne vyťaží 2,5 miliardy ton uhlia. Pri týchto dátach jedna smrť zodpovedá 700- až 800-tisíc tonám uhlia ročne. Skoro ako na Slovensku. Ale po zarátaní posledného nešťastia je pravdepodobné, že Slovensko sa stáva v posledných rokoch najnebezpečnejšia krajina pre ťažbu uhlia na svete.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy štatistika