Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najlepšie preteky roka: GT Sport, Forza 7, Project Cars 2, WRC 7

21.10.2017, 12:07 | ČTK

Tento rok vyšli za päť týždňov štyri silné automobilové hry. Pracovali na nich vývojári z iných končín sveta: Japonci (GT Sport), Američania (Forza 7), Briti (Project Cars 2) a Francúzi (WRC 7). Prvé tri chcú byť vernými simuláciami: Gran Turismo Sport reštartuje sériu, Forza 7 má 700 áut a veľkú variabilitu, Project Cars 2 chce byť najpresnejšia. A WRC 7 lavíruje medzi dvomi subžánrami. Majú odlišné trate, iný vozový park i celkovú atmosféru. Favorit sa ťažko hľadá, môžete jazdiť mesiace a stále inak.

  • Tlačiť
  • 0

Gran Turismo Sport (PS4)

Symbol PlayStation a legendárna séria už 20 rokov. A teraz ju tvorca Kazunori Yamauchi prepracoval od začiatku. Žiadne staré modely áut prenášané do ďalších častí, ale kompletne prekopaná ponuka. Nové možnosti tratí a odlišný pohľad na hrateľnosť, kde nečakane multiplayer preberá taktovku nad sólo hrou.

Gran Turismo Sport je prvý zástupca série na PS4. Očakávania lepšej grafiky sa naplnili: výborný vizuál prináša realistické modely všetkých modelov na tratí a parádne zobrazenie prostredia. Navyše aj audio dosahuje vynikajúcu kvalitu – podanie zvuku je špičkové pri rôznych motoroch. A jazdný model nemá chybu – treba sa pripraviť na iný model, ktorý nedaruje ani sekundu a nepovolí kaskadérske kúsky. Autá sú spočiatku tuhé, zákruty a pridávanie plynu náročné, no všetko spĺňa vysoké očakávanie na simuláciu. Navyše Gran Turismo má zvládnutú aj AI, protivníci nielen dobre vyzerajú, ale aj jazdia.

GT miluje autá – ich prezentáciu, získavanie, fotografický mód. No zmenil sa obsah. Je ich 163 (sú tu chuťovky od BMW, Mercedes, Lamborghini, Mazda i Lexus), tratí nájdete 17 s rôznymi variáciami a na pohľad (aj oproti konkurencii) je to málo. No všetky sú do detailu premakané, budete si ich vychutnávať vo viacerých módoch. Sólo kampaň je postavená ako séria výziev: sú tu prísne testy a škola s desiatkami úloh: jazda na čas, brzdenie a zákruty, bezchybné prejdenie trate atď. V Track Experiences zdolávate vybrané časti tratí s istými podmienkami a časom. A napokon misie s rozličnými aktivitami: 64 kúskov, kde sa skúšajú prekážky, maximálne rýchlosti či plnohodnotné preteky. Napríklad jazda na 20-30 kôl, kde priebežne treba meniť pneumatiky či tankovať. No Gran Turismo Sport je viac zamerané na preteky viacerých hráčov, ktorí sa postupne dostávajú do hry a posúvajú hru čoraz bližšie k profi eSports titulu.

Ako bonus prináša GT Sport aj podporu PS VR v jednom móde: jazda 1 proti 1 na rôznych tratiach. Je to úžasný zážitok, ktorý vás naplno prenesie na mnohé trate a precítite ich úplne inak. Grafika je lepšia ako pri DriveClub a pocit z rýchlosti je výborný. Jazdíte síce iba dve kolá, ale stačí to na top zážitok.

TIP: pre súťaživé typy, ktoré chcú výbornú simuláciu, detailne odskúšať schopnosti a PS VR zážitok

Forza Motorsport 7 (Xbox One, PC)

Forza si vybudovala štandardný kalendár: každý nepárny rok vyjde titul s pretekmi na okruhoch, chce byť najvernejšou simuláciou. Ako ju urobiť väčšou, krajšou, lepšou? Pridať autá, trate, zlepšiť grafiku? Vytvoriť nové módy, prepracovať kariéru? Pomôže 4K? To sú atribúty nového dielu, ťaží z technológie, simulácie a detailných možností. Forza 7 je oproti iným konkurentom veľmi variabilná a majestátna hra.

Prvé jazdy vám dajú okúsiť časť ponuky a učia vás držať perfektnú stopu na trati. Po nich nastúpi Forza Driver’s Cup, robustný mód so šiestimi kapitolami. V nich vyberáte, aké preteky absolvovať skôr a kde získať body na ďalší stupeň. Popri sériách jázd prídu jednorazové akcie, kde môžete zažiariť a nájdete viaceré cestičky v kariére. Rozsah šampionátov je úžasný: jazdíte aj na kamiónoch, limuzíne, motokros. Nemusíte absolvovať všetko hneď, no detailisti si skúsia aj veteránov, hyperautá či historické mašiny. Popri otváraní častí hry získavate kredity, skúseností i autá, aby ste postupne mohli získať všetkých 700, rozdelené sú do piatich kategórii. Pri každom preteku volíte obtiažnosť, podľa ktorej získavate odmeny.

Forza 7 má 32 tratí sú úžasne prepracované, do najmenších detailov. Suzuka, Maple Valley a iné skvelé kúsky sú spať. Celkovo je počet tratí menší, hoci autori ich alternujú počtom 200 variácií. Jazdný model inklinuje skôr k simulácii, no je prístupný i zhovievavý. Možnosť pretočiť si kúsok pokazenej jazdy je bonus pre príležitostných hráčov, na druhej strane čerpáte a plníte palivo, vnímate hmotnosť i rozmery (čo zaváži pri kamióne), mení sa aj povrch trate (skutočne ho cítiť), deň s nocou i počasie. Chýba sneh, no hmla a dážď dokážu razantne zmeniť jazdu, najmä šmykľavosť vozovky. Nechýba deštrukčný model, no stále má isté medze – troška plechariny, škrabancov, ale nič viac. Aj tak je však Forza Motorsport 7 prepracovaný, azda najlepší diel v sérii. Na novej konzole Xbox One X budú môcť hráči vyskúšať na konzole navyše už aj bájne 4K rozlíšenie.

TIP: takmer pre všetkých majiteľov Xbox One, hráčov milujúcich simuláciu i zábavu a zberateľov áut

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke

  • Tlačiť
  • 0

Tagy PlayStation, recenzia, recenzie hier, Xbox

Diskusia (0 reakcií)