Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koľko zarábajú absolventi vysokých škôl? Pozrite si rebríček TOP 40 fakúlt

02.12.2019, 06:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Informatici, strojári a ekonómovia sú najlepšie zarábajúci absolventi vysokých škôl. Vyplýva to z údajov spoločnosti Trexima, ktoré poskytla TRENDU. Viac ako 1500 eur mesačne v priemere sú ochotné firmy zaplatiť celkovo absolventom 15 z viac ako stovky fakúlt na Slovensku.

  • Tlačiť
  • 0

Kam na vysokú školu? O viac ako 30-tisíc stredoškolákov zabojuje budúci rok 35 verejných, štátnych a súkromných vysokých škôl, ktoré pôsobia na Slovensku. Záujemcom o denné štúdium ponúkajú viac ako tisíc študijných programov.

Jedným z kritérií, podľa ktorých si môže uchádzač vybrať vysokoškolské štúdium je aj predpokladaná výška platu. Spoločnosť Trexima na základe údajov z úradov práce a výberového zisťovania pokrývajúceho polovicu všetkých zamestnancov v Slovenskej republike vytvorila pre TREND rebríček 40 fakúlt, ktorých absolventi mali v roku 2018 najvyššie platy po prechode na trh práce.

Neprehliadnite

Z rebríčka vyplýva známy fakt, že firmy si najviac cenia vyštudovaných informatikov. Na prvých dvoch miestach sa umiestnili absolventi dvoch fakúlt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave so silným zameraním na informačné technológie.

Študenti, ktorým sa podarí zvládnuť náročné štúdium na „FIIT-ke a FEI-ke“ môžu po získaní vysokoškolského diplomu počítať s hrubým platom presahujúcim dvetisíc eur za mesiac. „Ide o priemernú mzdu v období do piatich rokov od ukončenia štúdia, nie o nástupný plat čerstvého absolventa,“ upresňuje analytik spoločnosti Trexima Bratislava Ivan Láska. 

TOP 40 fakúlt podľa výšky platov
Poradie Názov fakulty a školy Priemerný nástupný plat (v EUR) Priemerný plat po 5 rokoch (v EUR)
1. Fakulta informatiky a informačných technológií, Slovenská technická univerzita v Bratislave 2 199 3 031
2. Fakulta elektrotechniky a in

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy rebríček, trh práce, vysoké školy, vzdelávanie

Diskusia (0 reakcií)