Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najmenej zarábajúci Slováci si polepšili. Nie však tak ako v iných krajinách

07.06.2019, 11:35 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Aj keď sa môže zdať, že na Slovensku počas vlád Smeru rástla minimálna mzda veľmi rýchlo, nemusí to tak byť. Aspoň čo sa týka porovnania s ostatnými krajinami Európskej únie (EÚ). Napríklad v takom Španielsku narástla „minimálka“ z minulého roka na tento o viac ako dvadsať percent. Za toto obdobie narástol povinný minimálny príjem, ktorý musí zamestnávateľ vyplácať, rýchlejšie aj v Litve, Grécku či Bulharsku.

  • Tlačiť
  • 3

Od nového roku je na Slovensku minimálna mzda 520 eur. Oproti minulému roku narástla o 40 eur, čiže o viac ako osem percent. Spomedzi krajín Únie sme sa umiestnili na pomyselnom ôsmom mieste. Ukazujú to výpočty európskej agentúry Eurofund, ktorá sa zaoberá pracovnými a sociálnymi podmienkami v Únii. Najviac minimálna mzda narástla v Litve (38,8 percenta), Španielsku (22 percent) a Grécku (takmer 11 percent).

V Grécku sa na zvyšovanie podujali prvýkrát po siedmich rokoch. Čísla ukazujú, že „minimálka“ vzrástla z minulého na tento rok takmer vo všetkých krajinách. Celkovo tak v Únii poberá minimálnu mzdu a menej približne sedem percent zamestnancov. Niektoré krajiny ako Cyprus či Taliansko o zavedení povinnej minimálnej mzdy diskutujú.

Neprehliadnite

Aby sme si spravili o raste minimálnej mzdy lepší obraz, pozrime sa na jej zvyšovanie od roku 2015. Tu sú najväčší skokani: Rumunsko (102 percent), Litva (70 percent), Bulharsko (50 percent). Za toto obdobie narástla viac aj u susedov v Česku (36 percent) a Poľsku (31 percent). Na Slovensku narástla takmer o tretinu.

Zaujímavý je aj ukazovateľ, koľko z minimálnej mzdy príde reálne na účet. Pretože napríklad v Litve a Bulharsku „zhltnú“ dane a odvody až takmer

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy minimálna mzda, platy