Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najprv schváliť, potom prelomiť veto a nakoniec opravovať

10.05.2019, 19:17 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

Poslanci sa chystajú v skrátenom režime prijať novelu zákona o štátnych symboloch, hoci v ten istý deň tento zákon schválili druhý raz, keď prelomili veto prezidenta. Odôvodňujú to tým, že sú ohrozené základné ľudské práva.

  • Tlačiť
  • 3

V tomto chaose sa už nevedia zorientovať ani tí, ktorí ho spôsobili – teda poslanci SNS a Mosta-Híd.

Právnu normu predložila strana Andreja Danka po tom, čo mala výhrady k novému logu na dresoch hokejovej reprezentácie.

SNS v novele zákona o štátnych symboloch schválenej 27. marca presadila zákaz spievania cudzej, teda aj maďarskej hymny, okrem prípadov, keď je pri tom oficiálna delegácia z krajiny. V zákone za takéto porušenie hrozí pokuta 7 000 eur. Mohol by ju dostať organizátor športových akcií. Napríklad aj futbalový klub DAC Dunajská Streda (jeho majiteľ je Oszkár Világi), keby sa na štadióne hrala maďarská hymna.

Neprehliadnite

Čo spôsobilo jedno slovíčko

V parlamente v marci chýbal maród Bela Bugár, poslanci Mosta-Híd pri hlasovaní nedávali pozor a schválili aj to, čo nechceli. Nenapadlo im, že prijatie slovíčka „iba“ v zákone znamená, že sa týmto zákonom bude riešiť aj hymna inej krajiny. V zákone sa pred novelou totiž hovorilo, že „štátna hymna iného štátu sa hrá, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia“. Slovíčko „iba“ sa vsunulo pred slovíčko „ak“.

Most-Híd počas rozpravy pred slovkom „iba“ varoval poslanec SaS Ondrej Dostál. Poslancom Mosta-Híd sa však vtedy asi nechcelo pracovať a varovanie poslanca nemohli počuť, keďže

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Bugár, Jednou ranou, Most-Híd