Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najsilnejší muži Ameriky sa hádajú, kto môže za pokles ekonomiky

24.08.2019, 19:14 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Nenávisť medzi dvomi „najsilnejšími“ mužmi Spojených štátov rastie. Navzájom sa obviňujú z toho, kto môže za posledné spomalenie ekonomiky. Pravdu však nemá ani jeden.

  • Tlačiť
  • 9

Donald Trump dlhodobo obviňuje šéfa centrálnej banky Jeremyho Powell z príliš vysokých úrokových sadzieb. Americký prezident na twitteri napísal, že Powell „nemá víziu“ a „nemá riešenia“. Americkej ekonomike sa darí, aj napriek „deštruktívnym krokom Fedu“.

Neprehliadnite

Je to Fed?

Avšak ekonomike sa v skutočnosti nedarí tak dobre, ako by D. Trump chcel. Naopak, zdá sa, že chvíle jej slávy sú preč. Narastajúce problémy dokumentuje aj posledný prepad priemyselných očakávaní.

Americký prezident veril, že svojim znižovaním daní a vysokými vládnymi deficitmi dokáže naštartovať ekonomický rast na úroveň 5 percent. V poslednom kvartáli však ekonomický rast poklesol pod dve percentá.

Na vine je podľa D. Trumpa centrálna banka a jej úrokové sadzby nad dvomi percentami, pri tom, ako zvyšok sveta drží sadzby prakticky nulové. Dolár je silný a tak bráni väčšiemu exportu.

Úrokové sadzby sú však vždy iba odzrkadlením sily ekonomiky. Nie opačne.

Keď ekonomika prudko rastie a ľudia sú plní optimizmu, úrokové sadzby rastú bez problémov nad tri, štyri či päť percent. Avšak, keď je ekonomika slabá, a o úvery nemá nikto záujem, nemá čo tlačiť ani úrokové sadzby vyššie. A tie začnú klesať. Tak ako sa deje teraz.

Je to Trump?

Vo svojom piatkovom prejave Jeremy Powell povedal, že centrálna banka je limitovaná vo svojej schopnosti korigovať obchodnú politiku prezidenta Trumpa, ktorá vytvára neistotu a riziká pre ekonomický rast.

 „Čo opakovane počúvame od firiem je neistota výhľadu, nie cena kapitálu,“ dodáva.

Tieto slová rozhnevali amerického prezidenta, ktorý reagoval vetou: „Moja jediná otázka je, kto je väčší nepriateľ, Jay Powell alebo (čínsky) prezident Si?“. Takto zlé vzťahy medzi prezidentom a guvernérom Fedu ešte história nezažila.

Aj keď Trumpove obchodné vojny prispeli k anemickej ekonomike, samé o sebe problémy nespôsobili. Tie začali v novembri 2017, keď globálny ekonomický rast vrcholil – dávno pred obchodnými vojnami.

Hlavným dôvodom globálnej ekonomickej neistoty na konci roka 2017 sa stala Čína. Krajina draka zistila rovnako ako globálne banky, že po finančnej kríze sa rastová paradigma zmenila.  

Banky už nie sú ochotné ísť do rizika a úverovať nový ekonomický rast – nevidia ho. Tento rast nevidí ani Čína a tak musí riadene spomaľovať svoju ekonomiku. Továreň sveta zatvára svoje výrobné linky.  

Trump je v tomto prípade, ako aj v mnohých ďalších, iba pekelným urýchľovačom procesov.   

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Donald Trump, ekonomická recesia, ekonomický rast, Fed, HDP