Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najväčší obchodník s drevom Žiga vyletel až vo vysokej politike

25.10.2017, 17:44 | hai | © 2017 News and Media Holding

Peter Žiga sa k biznisu s drevom dostal už počas 90. rokov, keď ešte asi sám netušil, kam to dotiahne v politike. K drevu ho priviedla vlastná rodina. Jeho otec Andrej Žiga bol totiž riaditeľom bývalých Východoslovenských štátnych lesov, keď sa ešte tuzemské štátne lesy delili na samostatné krajské podniky. Žiga senior poznal lesníkov i drevárov, a tak bola firma na obchod s drevom jasnou voľbou.

  • Tlačiť
  • 0

Politikou k objemom

Taper však začal rásť oveľa dynamickejšie po tom, čo sa P. Žiga dostal do vysokej politiky. Do roku 2005, teda počas prvých desiatich rokov podnikania, Taper dokázal svoj ročný objem zobchodovaného dreva dostať len na 75-tisíc kubíkov.

No od roku 2006, keď sa už P. Žiga dostal do kresla štátneho tajomníka na ministerstve hospodárstva za Smer-SD, bol rast firmy oveľa rýchlejší. Do roku 2012 výkony Taperu poskočili až na 210-tisíc kubíkov dreva. Dovtedy firma objemy zverejňovala aj na svojom webe, no potom s tým prestala, a tak sa dajú aktuálne množstvá iba odhadovať.

Keďže medzi rokmi 2012 až 2016 sa tržby Taperu takmer zdvojnásobili z 21,2 až na 39,3 milióna eur, terajší obchodný výkon môže byť až okolo 400-tisíc kubíkov dreva. Cez ministrovu firmu tak prejde zhruba každý dvadsiaty kubík vyťažený zo slovenských lesov. Je tak najsilnejším obchodníkom v krajine. Druhý v poradí Banskobystričan Milan Benco vlani zobchodoval drevo za necelých 22 miliónov eur.

Obchodný riaditeľ na lesoch

Slovenskí spracovatelia tento typ obchodníkov s drevom v láske nemajú, sami by radšej drevo odoberali priamo od lesníkov, bez marže pre obchodníkov. P. Žigu drevári kritizujú, že sa ako politik ľahšie dostáva k drevu zo štátnych lesov, a tie predstavujú až polovicu rozlohy slovenských lesov.

Počas druhej vlády Smeru, v ktorej P. Žiga už šéfoval ministerstvu životného prostredia, sa jeho Taper dokonca oficiálne stiahol z biznisu so štátnym drevom. I keď údajne aj k tomu prišlo až po debatách vnútri jeho strany.

No drevári aj potom Taper stále upodozrievali, že naďalej má na štátne drevo dosah. A to cez niektoré iné obchodné firmy ako napríklad Marcowood a Gela, ktoré ďalej dostávali od štátneho podniku nemalé objemy dreva a časť z neho posúvali Taperu.

Aj za tejto jednofarebnej vlády Smeru mal mať pritom P. Žiga na štátne Lesy SR vplyv cez ich obchodného riaditeľa Miroslava Leláka, ktorý v minulosti pracoval na Východoslovenských lesoch priamo pod vedením Žigu staršieho. Tento manažér najužšie vedenie štátneho podniku opustil po tom, čo v tretej Ficovej vláde rezort pôdohospodárstva prevzala SNS.

Štvrtina dreva do cudziny

Paradoxné je aj to, že súčasný minister hospodárstva, ktorý by mal prioritne podporovať rozvoj domáceho spracovateľského priemyslu, nemalú časť surového dreva vyváža do cudziny. Hoci vlani už tržby Taperu z exportu dreva a energetickej drevnej štiepky medziročne klesli z 11,6 na 9,4 milióna eur. Naopak, jeho tržby z domáceho predaja dreva stúpli o tri milióny eur na necelých 29 miliónov eur. V konečnom dôsledku tak ministrova firma dosiahla vlani v cudzine zhruba štvrtinu svojich tržieb oproti predvlaňajším 31 percentám.

Minister vývozy dreva do cudziny obhajuje tým, že ich realizuje iba vtedy, keď mu domáci spracovatelia za drevo neplatia.

Taper je dlhodobo v zisku, za ostatných sedem rokov sa jeho profity pohybovali v rozmedzí 116- až 477-tisíc eur ročne, posledné dva roky pri spodnej hranici. Dokopy za toto obdobie v čistom zarobil skoro dva a štvrť milióna eur.

Viacerí drevári v prospech Taperu však tiež uvádzajú, že v obchode s drevom je síce veľmi silný, no s cenami dreva to až tak nepreháňa.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy drevo, Peter Žiga, Taper

Diskusia (0 reakcií)