Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Najväčšia sieť obchodov sveta zatvára stovky predajní, prepustí 16-tisíc ľudí

15.01.2016, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Pohonné látky na slovenských čerpacích staniciach pokračujú v zlacňovaní. Ako informoval Štatistický úrad SR, ceny 95-oktánového benzínu klesli v druhom týždni oproti prvému týždňu v tomto roku o 0,93 percenta, 98-oktánového benzínu o 1,02 percenta, motorovej nafty o 1,11 percenta a LPG o 0,17 percenta.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) v nedeľu 17. januára skončí prevádzku stratových InterCity (IC) vlakov medzi Bratislavou a Košicami. Zároveň po ich zastavení rozšíri rýchlikové spoje. Tri najlepšie vozne zo zastavených IC vlakov, ktoré sa používali na prémiové triedy s označením plus, štátny dopravca nasadí do vybraných rýchlikov na hlavnej domácej trati. Ako vozne 1. triedy budú určené pre platiacich cestujúcich. IC vlaky jazdili dvadsaťdva rokov, posledné štyri ako komerčné bez dotácií od štátu.

Do užšej súťaže ministerstva dopravy na prevádzku dotovaných rýchlikov medzi Bratislavou a Banskou Bystricou sa podľa neoficiálnych informácií prihlásilo osem záujemcov. Podanie žiadosti o účasť v tendri, vrátane potrebných dokladov pre splnenie podmienok, zatiaľ potvrdili štátna Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK), súkromní dopravcovia RegioJet, a.s. a Arriva, ale aj štátne České dráhy, a.s. (ČD). Ministerstvo dopravy bude v tejto fáze súťaže vyhodnocovať, či záujemcovia spĺňajú podmienky účasti. Termín na podanie žiadosti o účasť v súťaži uplynul v piatok.

Slovensko na úvod roka predalo 15-ročné dlhopisy za miliardu eur. Podľa rezortu financií sa pritom pri tejto emisii podarilo dosiahnuť historicky najvýhodnejšie podmienky, za ktorých krajina 15-ročné bondy v syndikovanom predaji investorom predávala. Výška kupónu predstavuje 1,625 percenta p.a., pričom splatnosť dlhopisov je 21. januára 2031. „Výsledky emisie potvrdzujú, že Slovensko má stále vynikajúci kredit a naše dlhopisy sú skvelou príležitosťou pre investorov,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.

Predaje nových osobných áut v Európe vlani posilnili o 9,2 percenta, rástli druhý rok v rade. Počet registrácií nových áut v krajinách Európskej únie a Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) dosiahol 14,2 milióna, informovalo v piatok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Celkový objem predaja však zatiaľ nedosiahol úrovne zvyčajné pred nástupom svetovej finančnej krízy v roku 2008. V samotnom decembri predaje vzrástli o 15,9 percenta na 1,16 milióna áut, pričom posilňovali 28. mesiac v rade.

wal-mart walmartZdroj: SITA/AP

Americká maloobchodná spoločnosť Wal-Mart Stores uzavrie v rámci reštrukturalizácie svojich aktivít 269 obchodov, z toho viac ako polovicu v Spojených štátoch. Opatrenie sa dotkne približne 16-tisíc zamestnancov, oznámila v piatok firma. Wal-Mart je podľa objemu tržieb najväčším maloobchodným reťazcom na svete. V súčasnosti firma prevádzkuje po celom svete asi 11-tisíc obchodov a zamestnáva približne 2,2 milióna ľudí. V Spojených štátoch sa Wal-Mart chystá uzavrieť 154 obchodov, čo sa dotkne asi 10-tisíc zamestnancov. Firma v USA prevádzkuje približne 4 500 obchodov a zamestnáva tam zhruba 1,4 milióna ľudí, uviedla agentúra AP. Zvyšných 115 obchodov uzavrie Wal-Mart v Latinskej Amerike, najmä v Brazílii.

Európska komisia vo februári predstaví svoje návrhy, ako výrazne obmedziť financovanie terorizmu, povedal po rokovaní ministrov financií Európskej únie eurokomisár pre euro Valdis Dombrovskis. Už teraz by ale členské krajiny podľa neho mali ďaleko lepšie využívať možnosti, ktoré im dávajú súčasné pravidlá a zákony.

Poľský prezident Andrzej Duda predložil návrh zákona o konverzii hypotekárnych úverov denominovaných vo švajčiarskych frankoch na pôžičky v poľských zlotých. Cieľom návrhu legislatívy, ktorú prezident predložil v piatok, je pomôcť dlžníkom zaťaženým nárastom ich dlhu. K dispozícii však neboli podrobnejšie informácie o nákladoch vyplývajúcich z navrhnutého zákona pre bankový sektor.

Testy, ktorým sa podrobili automobily spoločnosti Renault, neodhalili prítomnosť podvodného softvéru, ktorý by skresľoval údaje o emisiách, uviedla vo štvrtok francúzska ministerka energetiky Ségolene Royalová. Francúzsko uskutočnilo testovanie, aby zistilo, či sa v autách na francúzskych cestách nenachádza zakázaný softvér, podobný tomu, ktorý použila vo svojich autách spoločnosť Volkswagen (VW). „Neobjavili sa žiadne podvody v prípade spoločnosti Renault. Akcionári a zamestnanci firmy by mali byť pokojní,“ povedala ministerka. Zároveň však poznamenala, že hodnoty emisií nad povolenou hranicou sa objavili v prípade iných výrobcov. Ide o emisie oxidov dusíka aj oxidu uhličitého.

Rusko by mohlo minúť dodatočných päť miliárd ruských rubľov (RUB) v rámci programu na podporu automobilového priemyslu. V piatok o tom informoval ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov. Rusko už rozhodlo, že v rámci tohto programu v prvom polroku tohto roka minie 20 miliárd RUB.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)