Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najväčšia obchodná dohoda v histórii. EÚ a USA idú opačným smerom

02.07.2019 | Ronald Ižip

Diskusia (1 reakcia) Pravidlá diskusie

02.07.2019 | Roman Kanala

A zas ten babrák Junckér. V októbri mu končí mandát a teraz by si strášne chcel pripísať nejaké zásluhy, ako keď psík očuráva stĺpiky a pätníky.

Britániu totálne zbabral, jeho pohŕdavé vyjadrenia a vyhrážky tesne pred voľbami priniesli opačný efekt a dodali desatinky pre brexit.

Jeho bičovanie Švajčiarov je škandalózne - ide o tzv. rámcovú dohodu, ktorá je podobná Libanonskej a má za cieľ dynamicky preberať do bilaterálnych vzťahov všetky nápady a rozmary Bruselu. Čo je jedným z útokov na švajčiarsku suverenitu a pred ľudom to nikdy neprejde. Okrem toho sú ešte dva body, ktoré sú tam neakceptovateľné - sociálna ochrana a platy, a poľnohospodárstvo. Švajčiarsko je sociálny štát s vyspelou ochranou pracujúcich, kým Francúzska únia je jakobínska konštrukcia veľkokapitálu, kde pracujúci sú len premenná v produkčnej rovnici a veľmi nemajú čo povedať. Žiadna švajčiarska vláda si netrúfne pohnevať si odbory, lebo šup referendum a dostane facku. Takisto poľnohospodári. Produkujú 0.7% HDP, ale ich politická sila je veľmi veľká.

A tu vidíme ten rozdiel. Vo Francúzskej únii sú poľnohospodári zúfalí, ale nik sa ich na názor nepýtal a nemajú ani žiaden korektívny mechanizmus. Títo konkurenti nemajú ani ekologické, ani zdravotné, ani energetické obmedzenia, ako existujú v Európe. Brazílske kurence a argentínske hovädzie je vyslovene sanitárnou hrozbou kvôli antibiotikám podávaným namiesto rastových hormónov. Ochrana spotrebiteľov nula. A toto v zmluve nie je ošetrené.

Tá zmluva sa vyrokovávala 20 rokov. Mohla počkať ešte pol roka a doladili by sa detaily. Ale ožran tlačil na výsledok. Nie na kvalitnú dohodu, na čas. Aby mal nejakú pozitívnu referenciu. Aspoň jeden pomníček. Nevyšlo. Poľnohospodári naň budú desaťročia pľuť.