Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najväčším francúzskym aukčným domom otriasa škandál, dražiteľov obvinili z krádeže

06.09.2016, 21:46 | ČTK

Parížsky súd uznal 35 osôb, vrátane dvoch dražiteľov, vinnými z rozsiahlych podvodov spojených s krádežami tisícok cenných vecí v hodnote miliónov eur. Obžalovaných, ktorí pracovali pre najväčší francúzsky aukčný dom Drouot, potrestal podmienečnými i nepodmienečnými trestami väzenia v rozmedzí od 12 do 18 mesiacov a vysokými pokutami.

  • Tlačiť
  • 0

Medzi cennosťami ukradnutými organizovaným systémom sú podľa médií napríklad obrazy Gustava Courbeta, litografie Marca Chagalla a Henriho Matissa, kostýmy slávneho francúzskeho míma Marcela Marceaua, čínsky podnos z obdobia dynastie Ming a diamant s hmotnosťou 2,08 karátu.

Do prípadu bolo zapletených okolo 50 ľudí pracujúcich v Hoteli Drouot, najväčšom, najstaršom a najslávnejšom aukčnom dome vo Francúzsku. Boli obžalovaní z organizovanej krádeže, zo zločinného spolčenia a z prechovávania kradnutých vecí.

Jeden z usvedčených dražiteľov odišiel od súdu s podmienečným trestom 12 mesiacov väzenia a pokutou 30-tisíc eur. Druhý dražiteľ dostal rok a pol odňatia slobody rovnako s podmienkou a pokutou 25-tisíc eur. Ďalší dvaja dražitelia boli viny zbavení.

Z ďalších 33 odsúdených poslal súd 19 nepodmienečne do väzenia na šesť až 18 mesiacov. Zostávajúcim 14 vymeral podmienečné tresty. Okrem toho 27 odsúdencov zaplatí pokuty vo výške od 5-tisíc do 60-tisíc eur. Osem aukčných pracovníkov bolo zbavených obvinení.

Súd rovnako nariadil likvidáciu spoločnosti, ktorá zamestnávala aukčných pracovníkov a spolupracovala s aukčným domom Drouot. Spoločnosť známa pod skratkovým označením UCHV musí tiež zaplatiť pokutu vo výške 220-tisíc eur.

Pracovníci tejto spoločnosti - prezývaní podľa svojich uniforiem ako „červené goliere“ - boli poverení prepravou predmetov idúcich do dražby. Niektorí z nich byli usvedčení z krádeží týchto uskladnených predmetov a ich neskoršieho predaja s aktívnou či pasívnou účasťou dražiteľov.

Ukradnuté veci boli najskôr uložené vo viac ako stovke kontajnerov v skladisku pri Paríži, aby nevzniklo podozrenie vlastníkov. Po niekoľkých týždňoch či mesiacoch boli predmety predávané pri aukciách v Hoteli Drouot.

Množstvo ukradnutých vecí nájdených v kontajneroch bolo také obrovské, že vyšetrovatelia neboli schopní poskytnúť ich presný počet. Oznámili len, že všetok lup vážil najmenej 250 ton.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy aukcie, Francúzsko, krádež, väzenie

Diskusia (0 reakcií)