Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prestanete písať, hrozil Kočner Kuciakovi. Prečítajte si celý prepis ich rozhovoru

08.04.2018 | Zuzana Petková

Diskusia (22 reakcií) Pravidlá diskusie

08.04.2018 | Emasculate

Kazdy sudny clovek musi uznat ze v tom rozhovore nieje jedina vec splnajuca kvalifikaciu akehokolvek trestneho cinu alebo co i len priestupku. Ani jedina. Kocnerovi zrejme bolo jasne ze si ho nahravaju (mimochodom to je trestny cin) a preto nepovedal jedinu vec ktorou by sa vystavil stihaniu.

Cize urcite ma "nezamrazilo", skor si myslim ze takato dramatizacia a hysterizacia skodi celej veci.

08.04.2018 | Zavacky

K+

08.04.2018 | Martin005

+

08.04.2018 | Roman Kanala

Hysterizoval, hysterizoval, až z tej hystérie zomrel, všakáno.

09.04.2018 | IvanPe

Vo chvili ako si odmyslime akterov rozhovoru, tak ten rozhovor nesplna ziadne kvalifikacie.
V momente vsak ako tam dosadime osoby a obsadenie vyznieva rozhovor ako cista vyhrazka. Ze preco?
Nebol nahodou Kocner na oficialnych “mafianskych zoznamoch”?
Nepotvrdilo sa nahodou Kocnerove spojenie s “divnymi” prevodmi majetku Technopolu? Nebol nahodou Kocner pri kauze Technopol ked unasali prezidentovho syna?
A tak dalej a tak potom, za plotom.
Na pozadi toho potom slova: budem sa zaujimat o vasu rodinu, ... az kym neprestanete pisat, asi nehovoria o snahe poskytnut Kuciakovi kupele, ci?
Normalny clovek by Kuciakovi znadal do vsetkych moznych a nemoznych. Kocner? Ten nema problem adresovat advokatovi Kvasnicovi vetu “to je na gulu do hlavy”.
A tak dalej a tak potom, za plotom.
Kazdy sudny clovek musi uznat ze slova a sposoby ktore pouziva Kocner nie su pre normalny svet bezne. Preto sa pozerat na Kocnera optikou bezneho cloveka vyzaduje mimoriadnu slepotu, ak nie rovno trollovsku zaujatost. Najma ak toho “na koho rodinu sa pan Kovner mienil pozriet az kym neprestane pisat” zavrazdili, v suvislosti s jeho novinarskou pracou.
Nepodpisem sa, v tejto krajine je este vela ludi co stoja na strane mafianov a zlodejov len preto, ze by na ich mieste v snahe ziskat nejaku vyhodu konali rovnako.

08.04.2018 | Bez_servítky

1.) aj keď ide údajne o "kompletný prepis" (možno aj o "doslovný prepis"), hodnotiť ho bez toho, aby si ho človek mal možnosť aj vypočuť (písané slovo nie je to isté ako hovorené slovo) a mať možnosť zhodnotiť aj ostatné prvky komunikácie (výška hlasu, intonácia, pauzy, zdôraznenia a pod.), je nie úplne fér

2.) jediný, kto si okrem podnikateľa ten rozhovor vypočul autenticky, bol novinár Kuciak, t.j. jedine on mal možnosť vnímať konanie podnikateľa "na vlastnej koži"

3.) Teoreticky: človek, ktorý je zvyknutý dávať varovania (z jeho pohľadu "len informácie"), už veľmi dobre vie slovíčka vyberať, preto je veľmi dôležité, ako daný rozhovor/informácie vnímal prijímateľ a akú obavu to v ňom vzbudilo.

Ak bol do tohoto momentu bezúhonný, bez trestných stíhaní, či obvinení z priestupku, tak verím tomu, že mohol danú obavu vnímať oveľa skôr ako človek, u ktorého sú také telefonáty na dennom poriadku.

A teraz k obsahu:

"Teraz rozprávam ja, tak buďte ticho!" ... podľa vloženia tohoto textu v rozhovore je zrejmé, že ten prepis rozhovoru zrejme nie je doslovný, pretože tam niečo chýba alebo je tam zlá následnosť (+ asi to nebolo veľmi taktné takto prerušiť hovorené slovo protistrany)

"Lebo ste hlúpy a zle si spájate súvislosti." ... nadávanie do hlupákov tiež nie je konformné konanie človeka

"Pán Kuciak, vy nie ste novinár. Vy ste malý pisálek, ktorý robí na objednávku. Vy máte od novinára naozaj ešte veľmi ďaleko. " ... ak bol Kuciak novinárom Aktuality.sk a predpokladám, že podnikateľ túto vedomosť mal, tak ho podľa môjho názoru urážal na cti = zosmiešňoval protistranu
(Slovo: pseudoliterát Význam: spisovatel pochybné ceny, pisálek Zdroj: Slovník cudzích slov)
v praxi napr.: "A taky jsem už alergická na slovo pisálek, kterým se to v projektu Kritika hemží. Je v něm obsaženo už dopředu něco devalvujícího, zesměšňujícího, ..."

"Nie, nie pán Kuciak. Vy ste veľmi osobný, ste jeden zlý človek, ktorého niekto úkoluje a verte mi, že prídem na to, kto vás úkoluje." .... ak je taký zlý, že poškodzuje práva podnikateľa, má sa brániť žalobou na ochranu osobnosti a pod. a nie ho urážať, keď si robí svoju prácu

"Ale môžete si byť istý, že začnem sa vám osobne pán Kuciak špeciálne venovať."
... hmm, tak toto mohlo "naživo" vyznieť všelijako a všelijako sa to dalo aj pochopiť v kontexte ďalšieho textu

novinár: "To je vyhrážka?
podnikateľ "Prečo? Pokojne vám to hovorím. Začnem sa špeciálne venovať vám a vašej osobe, vašej matke, otcovi a vašim súrodencom."
novinár: "Viete, kto zaťahuje do takýchto sporov rodinu?"
podnikateľ "Ale choďte mi do riti s vašimi názormi, prosím vás! "

... ešte stále si myslíte, že je to na odmietnutie tr. oznámenia ?
... naozaj tam nie je dôvod aspoň na prejednanie priestupku proti občianskemu spolunažívaniu ?

§ 49 Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. g) pokutu do 99 eur,

Je jasné, že by sa to muselo dokazovať, ale aj tak. Škoda len, že novinár by sa v tomto prípade už aj tak nemohol domáhať svojich práv, keďže bol zavraždený.

08.04.2018 | Emasculate

Na trestne stihanie neexistuje dovod a ani som ho v tvojom prilis dlhom a tazko zrozumitelnom texte nenasiel.

Teoreticky zakon umoznuje riesit nadavku ako priestupok s 33 eurovou pokutou, ale musel by ho dokazat. Ilegalne nahraty telefonat nieje pripustnym dokazom, a celkom urcite by sa Kuciak vystavil trestnemu stihaniu, a to aj bez podania zo strany Kocnera.

‘Ujma na cti’ a ‘vydanie na posmech’ tak ako je definovany priestupok zaroven predpokladaju ze urazka ma obecenstvo, ako zakladny prepoklad vydania na posmech. Sumromny telefonat dvoch ludi toto sotva splna.

Ver tomu vsak ze ziaden novinar by nemal skemrat aby niekoho riesili za “urazku na cti” tak ako to definuje zakon. Preco? Pretoze by boli prvi koho by to najviac bolelo. Novinar si totizto mysli ze moze sirit uvahy a usudky a obvinenia a inuenda, ktore preukazatelne poskodzuju ineho na cti, bez toho aby ich vedel jednoznacne preukazat. Toto je novinarake narokovatelne pravo predsa, oni to povazuju za sucast svojej prace, napriek tomu ze zakon v tomto ziadnu vynimku nepozna.

Posledna vec - je trochu smiesne aku maju pisalkova tenku kozu. Ak sa chces zivit rypanim sa v sukromi a kseftoch inych ludi, vysetrovat a zverejnovat informacie, mal by si byt pripraveny ze naseries kopec z nich. A ked sa ti jeden z nich zacne vyhrazat ze ti spravi presne to iste co robis ty jemu...no jezisi volajte Interpol lebo zurnalista sa prave posral. To akoze novinar je nedotknutelny? Kocner ma zrejme hrozne vela spiny za nechtami, ale slovensko je rovnako plne zkorumpovanych a predajnych zurnalistov, a ked to chce Kocner dokazat, ma na to kuva plne pravo. Utekat s placon na policiu ze Kocner mu vynadal....kde sme?


08.04.2018 | Martin Masarik

Asi si riadny blb, ked po vrazde novinara ides kazat o "tenkej kozi pisalkov"! To ze sam si srab dokazuje aj to, ze pises pod anonymnym nickom.

09.04.2018 | vladoja

Pán Masarik, že publikujete pod pseudonymom nie je o nič hrdinskejšie, ako anonymný nick. A to, že bol zavraždený novinár, ešte neznamená, že teraz budú mať vo všetkom pravdu a iba pravdu a nikdy inak. Mimochodom, tiež som v článku nenašiel nič "mrazivé". Ale som rád, že je to k dispozícii, len tak ďalej. Aspoň občania uvidia, ako sa tu všetko zveličuje. Čím viac sa Trend a spol. snaží, tým viac to má opačný účinok :-).

09.04.2018 | Martin Masarik

Tento "pseudonym" mám zapísaný aj v občianskom preukaze, pán vladoja.
Keď vám v telefonáte človek, ktorý je v mafiánskych zoznamoch povie, že bude hľadať špinu na vašu rodinu, tak to nie je normálne - takto konajú mafiáni, neviem aké zveličovanie myslíte.
A celkom nechápem, načo Trend čítate a prispievate do fóra, keď sa vám články nepozdávajú - ja na Pravdu ani očkom nemrknem, keďže sa mi zdá, že je to hnoj..

08.04.2018 | Bez_servítky

Myslím si, že by bolo fér, ak by podnikateľ udelil súhlas médiám na zverejnenie predmetnej audionahrávky telefonického hovoru. Ak tam podľa neho nie je naozaj žiadna vyhrážka, len "informácie" pre novinára, nemusel by s tým mať až taký problém. Verejnosť by tak mala ucelený obraz o celej udalosti.

Média totiž daný rozhovor nemôžu zverejniť, keďže nejde o ich právnu ochranu.

Novinári si nahrávky robia zrejme iba pre vlastnú potrebu právnej ochrany v prípadoch, kedy na nich niekto následne podá trestné oznámenie alebo žalobu v súvislosti so zverejnením nepravdivých informácií, t.j. informácií, ktoré sa napr. pri rozhovore neudiali, ale boli zverejnené a podobne.

Takže ?
Dočká sa verejnosť takéhoto súhlasu a bude mať možnosť si ten rozhovor aj vypočuť ?

Neverím tomu, ale počuť raz "naživo" je viac ako 100x počuť iba "sprostredkovane" (prepis je len sprostredkovaný hovor, t.j. nie je to príjem totožných informácií)

Aj preto je napr. v trestnom konaní "zásada ústnosti", pretože odborníci vedia, že písaný text /napr. prepis hovoru/ je menej informačne hodnotný ako plnohodnotný=autentický audiozáznam.

08.04.2018 | Roman Kanala

Mafián Kočner mal možnosť sa brániť občianskou žalobou, ak si myslel, že mu Kuciak škodí. Alebo ak by Kuciak uviedol nepravdivé skutočnosti, mohol naň podať trestné oznámenie. Takto sám spáchal trestný čin. S ohľadom na jeho profil, treba chápať niektoré zastrené vyjadrenia ako jasnú hrozbu.

08.04.2018 | mba

S ohladom na skutocnost, ze Kuciak bol kratko na to zavrazdeny, vyjadrenia typu "prestanete pisat" maju uplne inu vahu a Kocner by mal patrit medzi okruh podozrivych.

Kuciak totiz vrazdou naozaj prestal pisat!

09.04.2018 | vladoja

Pán mba, vy ste určite konšpirátor, však? Lebo toto vypotiť .... to zatieni aj informácie bielych prilieb o použití chemických zbraní.

09.04.2018 | Emasculate

Hmm...ak nahodou v poslednom case dostal upomienku z UPC ze ak nezaplati tak ho ‘vypnu’, to ma tiez teraz inu vahu?

08.04.2018 | smutny jano

I. Ako to myslel?
...každý má niečo za nechtami...

II. Konečne sme sa dozvedeli,prečo tak často chodieval na GP. Snažil sa páchaniu trestnej činnosti zabrániť.

09.04.2018 | Sorry jako!!!

No čo? Talianska stopa už vychladla? Pred časom som nadobudol presvedčenie, že vinník je známy. Véd vo všetkých pravdovravnych novinách písali.

09.04.2018 | Roman Kanala

Vo všetkých novinách písali aj to, že za tým môže byť Najvyšší súd, kde sa obchoduje s prideľovaním spisov a rozsudkami.

09.04.2018 | Niless

Dostať Kocnera na takéto niečo by bola doslova verejna objednavka, spoločnosti síce prospešná a určite spravodlivá ale objednavka bez preukázateľných dôkazov. Ak ho nedostali za väčšie a presvedčivejšie veci tak toto bude zbytočná námaha. To by sa musel niekde preriect dodatočne prípadne by musela vyplávať nejaká dodatočne skutočnosť. Vyšetrenie vraždy ide úspešne do stratena, bohužiaľ.

09.04.2018 | vladoja

Keď toto má byť "mrazivé", ako Vám dámy a páni znie priznanie pána Matoviča, že čo všetko dosiahol vraždou Kuciaka???

09.04.2018 | OliWer1

Nečakajte do jesene, kedy bude Deň nezábudiek a deň otvorených dverí psychiatrických ambulancií. Choďte tam už teraz a do pol roka budete mať život opäť usporiadaný.

09.04.2018 | nicco

Kocner je cely jasny, ale problem je, ze doma ma velky trezor a v nom ma na "kazdeho" (socialno-demokratickeho politika) nieco. Takze sach-mat.