Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

NAKA obvinila „grófku“ Roškovú. Doplatila na podozrivé agrodotácie

08.01.2019, 11:57 | TASR

Exposlankyňu Smeru Ľubicu Roškovú mala podľa informácií portálu Aktuality.sk NAKA obviniť zo subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Na pochybné získavanie agrodotácií u „grófky“ upozornili v minulosti aj farmári.

  • Tlačiť
  • 1

Obvineniu má podľa Aktuality.sk čeliť Roškovej firma Agro Porúbka (v minulosti Gard). NAKA sa ňou začala zaoberať už v marci minulého roka na pokyn prokurátora odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry.

Neprehliadnite

Vyšetrovateľ mal vzniesť obvinenie krátko pred Vianocami. Hovorca policajného prezídia potvrdil, že v decembri skutočne došlo k obvineniu dvoch fyzických a jednej právnickej osoby zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečinu subvenčného podvodu.

Ľ. Rošková sa k veci dosiaľ nevyjadrila. Bývalý konateľ spoločnosti a jej účtovník Jozef Aranyi však potvrdil, že ho polícia kontaktovala a bol aj vypovedať. O obvinení nič nevedel.

Cudzia pôda aj dedinské letisko

Firma Agro Porúbka mala získavať priame farmárske platby aj na pozemky, kde v skutočnosti stálo parkovisko, alebo šlo o cudzie záhradky a menšie vinice za rodinnými domami. Potvrdil to aj jeden z farmárov. Roškovej firma si vypýtala dotáciu na jeho pôdu, na ktorej nefarmárčil.

Agro Porúbke sa podarilo získať dotácie aj na také absurdné plochy ako dedinské letisko v obci Trhovište pri Michalovciach. Podľa katastra ide v skutočnosti o zastavanú plochu a na ňu nie je možné poberať agrodotácie.

Najviac informácií o žiadostiach a dotáciách má Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Jej šéf Juraj Kožuch nariadil kontrolu a obrátil sa aj na Generálnu prokuratúru SR s trestným oznámením. Kontrola ukázala viacero nezrovnalostí a PPA si vypýtala časť dotácií späť.

Nakoniec padla vina na Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, ktorý mal zlyhať pri aktualizácii plôch nad ortofotomapami. Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda.

Zistilo sa tiež, že firma žiadala dotácie celkovo na 470 hektárov, pričom nešlo o väčšie plochy pozemkov, ale o 170 rôznych plôch roztrúsených po celom východnom Slovensku.

Ľ. Roškovej kvôli kauzám v apríli minulého roka pozastavili členstvo v Smere.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy agrodotácie, Ľubica Rošková, NaKA