Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

NAKA obvinila Martina Daňa za daňové podvody

04.12.2019, 14:30 | TREND.sk | TASR

V rokoch 2011 a 2012 firmy Martina Daňa takmer v každom mesiaci požiadali štát o vratky DPH za tisíce eur. Vratky si pýtajú firmy, ktoré hlavne nakupujú tovary a služby.

  • Tlačiť
  • 0

Celkovo si mali Daňove firmy za spomínané dva roky „neoprávnene“ vyžiadať od štátu takmer 188-tisíc eur cez DPH, pričom takto ich zástupca konal „napriek tomu, že mal vedomosť, že v skutočnosti menované spoločnosti nevykonávajú žiadnu ekonomickú činnosť“, respektíve nie v takom rozsahu.

Informuje o tom slovenská polícia na svojom facebooku.

Daňo už dávnejšie obvinenie kritizoval. Považuje ho za „účelové“. Stíhanie sa údajne viedlo na podnet „oligarchu Bödöra a za účasti jeho komplicov“ – funkcionárov protikorupčnej jednotky NAKA a bývalého šéfa polície Tibora Gašpara.

Neprehliadnite

V obvinení sa okrem iného napríklad spomína, že za február 2011 si M. Daňo medzi svojimi firmami Sysoon a Smer spol. s r.o. fakturoval za odplatu „spracovanie dát a internetové služby“. Podobné služby si v danom mesiaci a ďalších fakturoval aj so svojou ďalšou firmou Akropola, pričom podľa vyšetrovania „nedošlo k zdaniteľnému plneniu“, teda reálne sa tieto fakturované obchody neuskutočnili.

K vyšetrovaniu bol prizvaný aj znalec z odboru kriminalistickej informatiky. Poukázal na „zjavne neprimeranú hodnotu domén, ktorých prevod bol realizovaný a fakturovaný“.

Dodal, že tieto prevody „v skutočnosti nemali žiadne hospodárske opodstatnenie“ a že boli robené „účelovo“. Znalec tiež poukázal, že na „plnenie takmer polovice“ posudzovaných obchodov „nemali osoby, ktoré plnenia fakturovali, ani len oprávnenie“. Čím opäť spochybnil reálnosť niektorých faktúr medzi Daňovými firmami.

Ak mu dokážu vinu, hrozí mu päť rokov väzenia.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy daňové podvody, Martin Daňo

Diskusia (0 reakcií)