Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

NAKA rieši Bašternáka a Kočnera pre ďalší daňový únik

30.04.2018, 13:25 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

Elitný policajný útvar NAKA začal začiatkom apríla ďalšie stíhanie podnikateľov Ladislava Bašternáka a Mariána Kočnera pre možné úniky na daniach.

  • Tlačiť
  • 1

„Bolo začaté trestné stíhanie pre zločin skrátenia dane a poistného... v súvislosti s prevodmi bytov v bytovom komplexe Five Star Residence,“ uvádza sa v dokumente, ktorý NAKA poslala Jozefovi Rajtárovi ako oznamovateľovi. Práve tento poslanec opozičnej strany SaS koncom vlaňajška podal dve trestné oznámenia na generálnu prokuratúru, kde upozornil na podozrivé prevody bytov.

L. Bašternák už čelí obžalobe v súvislosti s vratkou DPH za takmer dva milióny eur, ktorú si jeho firma od štátu vypýtala začiatkom roku 2012 za kúpu nadpriemerne drahých sedem bytov v komplexe Five Star Residence v centre Bratislavy. Tento komplex developoval M. Kočner. A aj jeho firmy si predávali za neštandardných podmienok medzi sebou byty v rovnakom komplexe.

Ako popísal v jednom z oznámení na políciu J. Rajtár, v roku 2016 sa predali štyri byty za 2,75 milióna eur a šesť bytov za 150-tisíc eur. Oba obchody boli zaznamenané do katastra v rovnaký deň v marci 2016 a v oboch prípadoch sa M. Kočner spája tak s firmami predávajúcimi byty ako aj s firmami, ktoré byty kupovali. Buď ich spoluvlastnil alebo viedol. Pričom napriek faktu, že ku vkladom došlo v rovnaký deň, v prvom prípade sa kupovali štyri byty za cenu priemerne takmer 700-tisíc eur za byt, v druhom šesť bytov na iných poschodiach za 25-tisíc eur za byt.

Neprehliadnite

Ide pritom stále o lukratívnu nehnuteľnosť Five Star v centre Bratislavy. A rovnakej nehnuteľnosti a bytov v nej sa týkalo aj druhé oznámenie J. Rajtára na políciu, kde popísal, ako sa od roku 2011 do roku 2015 „točilo“ cez opakované predaje a kúpy niekoľko bytov, pričom vo firmách, ktoré si ich kupovali a predávali figurovali rovnakí ľudia. Medzi nimi aj L. Bašternák a M. Kočner.

J. Rajtár podal po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ešte ďalšie trestné oznámenie. V ňom uviedol, že počet skutkov a ich forma podľa neho nasvedčujú, že „existuje pevná hierarchická štruktúra osôb, ktoré uvedené trestné činy naplánovali, podieľali sa na spáchaní jednotlivých skutkov a následne vykonali opatrenia vedúce k zakrytiu tejto trestnej činnosti“.

Doplnil, že podľa dostupných informácií, spolupáchatelia ním popísaných trestných činov pochádzajú z právnických, účtovných a audítorských spoločností, ale aj orgánov ochrany práva.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy DPH, Jozef Rajtár, Ladislav Bašternák, Marian Kočner, NaKA

Súvisiace články

Pohľadávky a zmenky ako biznis model Kočnera

Pohľadávky a zmenky ako biznis model Kočnera

#allforjan | Aktivity kontroverzného podnikateľa spísal a dávnejšie oznámil opozičný poslanec Jozef Rajtár. Naznačuje, že bez súčinnosti a maskovania viacerých osôb by sa nemohli diať 3

Markíza prehrala súd s Kočnerom. Má mu zaplatiť 8,3 milióna eur

Prokurátor obžaloval Bašternáka, návrh na účinnú ľútosť zamietol

Brusel a Londýn sa dohodli na brexite. Severní Íri sú ale stále proti

Fico popiera nelegálne financovanie svojej strany